solutie legala

Mesaj
Autor
serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

solutie legala

#1 Mesaj de serbanm815 »

va rog sa-mi dati un sfat sau mai degraba o solutie legala in urmatoarea problema :
- o firma si-a majorat capitalul social la ORC cu 10.000 lei , a facut AGA si in decizie
a scris ca mareste capitalul cu 1.000 lei , de la 200 la 10.200 lei ( cred ca a uitat sa
mai faca si operatia de scadere ) , exista foaie de varsamant cu 1000 lei , dar in fapt
exista o diferenta de 9000 lei .
- acum in acte la ORC apare cu capital soc.de 10.200 lei si in realitate este de 1200 lei
(inclusiv pe balanta ) .
-eroarea s-a observat dupa tre luni cand mi-au adus actele de la reg.comertului .

ce se poate face legal in acest caz ?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: solutie legala

#2 Mesaj de apetrem »

Cred ca trebuie o corectarea erorilor materiale a înregistrărilor la ONRC
http://www.onrc.ro/index.php/ro/conturi-iban?id=393
Marian Apetre

muresanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: solutie legala

#3 Mesaj de muresanc »

Din cate inteleg eu, cred ca ar trebui sa luati legatura cu cei de la ORC, sa corectati informatiile astfel incat sa corespunda cu realitatea.
Trebuie verificat ce si in ce baza au operat cei de la ORC , daca a fost o greseala de operare din partea lor si cum se poate remedia problema.
Ideea e ca la ORC la majorarea capitalului socal trebuiau depuse la ORC niste documente in vederea inregistrarii mentiunii cu privire la majorarea capitalului social
http://www.onrc.ro/index.php/ro/mentiun ... lui-social
Aceste documente au fost intocmite corect? Cum figureaza capitalul social in acestea ?
- Actul modificator al actului constitutiv (hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor sau decizia asociatului unic/ Consiliului de administraţie/ directoratului sau actul adiţional la actul constitutiv
- Dovezile privind efectuarea vărsămintelor aporturilor la capitalul social
- Actul constitutiv actualizat

Exista la ORC si o procedura de corecectare erori materiale
http://www.onrc.ro/index.php/ro/mentiun ... -materiale
Dar va recomand sa luati legatura cu cei de la ORC si sa gasiti impreuna cea mai buna solutie.

serbanm166
Mesaje: 115
Membru din: Mie Mar 21, 2007 12:00 am

Re: solutie legala

#4 Mesaj de serbanm166 »

documentatia pt. registru a fost facuta de societate , in hotararea AGA specifica
ca se majoreaza capitalul la suma de 10.200 cu 1000 lei( dif.9000 lei) , foaia de
varsamant este de 1000 lei ; juristii care au verificat actele nu au observat greseala,
conducerea societatii nu vrea sa faca cunoscuta situatia la registru pt.ca vor fi costuri
suplimentare si dureaza .....
,, solutia " lor ar fi ca acum (dupa trei luni) sa faca o chitanta de 9000 lei, ca aport
numerar si sa se inregistreze in contabilitate ,fara a mai implica trecerea pe la
registru comertului .
problema este : eu ,care intocmesc evid.contabila , fac inregistrarile si semnez bilantul,
pot fi invinuita de fals in acte sau partasa la hotararea AGA ?
va multumesc pt.sfaturi si astept parerea d-voastra .

muresanc
Mesaje: 72
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: solutie legala

#5 Mesaj de muresanc »

Hmmmm, greu de spus .
Pe de o parte eroarea se poate corecta asa cum spuneti prin depunerea celor 9000 lei ( cu o diferenta de 3 luni) ca si majorare capital social, singura problema esta ca pana la aceasta data capitatul a fost doar subscris nu si varsat.
Oricum , la data de 31.12.2015 situatia va fi reflectata corect in contabilitate ( ma refer ca si solduri la 1011 si 1012), astfel incat bilantul nu cred ca va fi eronat. Este doar o "amanare" dar care oricum nu e prea corecta din punct de vedere juridic (a actelor inregistrate la ORC).

Pe de alta parte , avand in vedere ca vina este impartita ( societatatea - ca a intocmit eronat documentele si referentul de la ORC - ca a preluat documentele fara sa le verifice cu rigurozitate), ma gandesc ca se poate face totusi corectia materiala la ORC a capitalului si poate in acelasi timp, in cadrul acelorasi costuri, sa majorati si capitalul pana la valoarea de 10200 lei.
Eu zic sa cereti opinia juristului de la ORC sa vedeti cum rezolvati problema cata mai corect atat din punct de vedere juridic cat si din punct de vedere contabil.

Ati solicitat si folosit vreun certificat constatator de la ultima mentiune in ORC (in care sa fie mentionat acest capital de 10200 lei ) ? Daca nu .... ma gandesc ca nu e o problema de fals, uz de fals si alte cele din zona asta.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: solutie legala

#6 Mesaj de serbanm815 »

deocamdata am refuzat sa inregistrez in contabilitate , cand am vazut diferenta le-am spus
sa mearga la juristul de la registru , nu vor ....
in acest caz eu nu am competenta si imputernicire sa merg la registru , toata problema se
rezuma ca trebuie refacuta documentatia si platite niste taxe , ei nici macar nu au 9000 lei
sa depuna banii in banca .
ei doresc sa lasam actele asa cum sunt la registru , cu capitalul marit ,dar fara documente
justificative .

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: solutie legala

#7 Mesaj de ferenta »

Păi normal că le convine aşa.Mă întreb dacă virau dânşii 10.000, iar la ORC , din eroare, apărea capitalul social de 1.200, oare lăsau lucrurile aşa?
Din link-ul postat de ApetreM, rezultă care este rezolvarea legală:
"* Pentru situaţia în care eroarea materială din bazele de date, din rezoluţia directorului ORCT sau din certificatul de înregistrare/certificatul constatator de autorizare/certificatul de înscriere de menţiuni provine din preluarea greşită a datelor din cererea de înregistrare sau a documentelor depuse în susţinerea acesteia, corectarea se va efectua din oficiu, fără plata unei taxe iar sesizarea ORCT se poate face pe cerere simplă, înaintată prin registratură"
În cazul dvs. este clar că a greşit ORC-ul., că nu a verificat documentele depuse în susţinerea cererii de înregistrare!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: solutie legala

#8 Mesaj de serbanm815 »

multumesc frumos pt.raspunsuri ,
greseala initiala a fost a societatii care a intocmit eronat documentatia si
apoi a juristilor de la registru care n-au verificat actele .
se pare ca ambele parti stau foarte prost la capitolul ,, aritmetica "......
am citit materialele indicate de colegii nostri (si le multumesc), tocmai de asta
am anumite rezerve de a face inregistrarile in contabilitate .
ce acte ar trebui sa solicit eu in cazul in care as face inregistrarea in contabilitate
acum dupa trei luni , cunoscand situatia si fara cerere de corectare a erorilor la
registru ? ce consecinte ar fi la un eventual control ?

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: solutie legala

#9 Mesaj de robut »

Buna ziua,
doresc si eu o solutie legala la urmatoarea problema:
-societatea A da voie societatii B sa se racordeze la reteaua de apa de pe terenul ei, cu acordul celor de la Apa Serv, documente.......contoar.
-ce taxe sau chirie poate cere societatea A de la societatea B ?
Multumesc.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: solutie legala

#10 Mesaj de andreis491 »

Pentru ce sa ceara taxe? Reteaua, pana la contor apartine furnizorului (adica ApaNova).
Firma A, detine, doar partea de dupa contor.
Nu inteleg de ce firma B nu se inteapa direct in reteaua publica?
Incearca sa ne spui mai multe.
Dar, in principiu, bransamentele si racordurile, pana la contor, apartin retelei publice de apa (ApaNova in cazul tau), indiferent de cine a facut investitia si pe ce teren se afla.
Aici mai multe detalii:
http://www.apanovabucuresti.ro/!res/fls ... privat.pdf

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: solutie legala

#11 Mesaj de robut »

Nu se poate racorda direct de la retea deoarece in acest caz va trebui sa treaca o linie de cale ferata......asa ca este mai simplu sa se racordeze de la teava care trece pe terenul firmei A.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: solutie legala

#12 Mesaj de andreis491 »

Ok, dar firma B se va intepa in reteaua de apa dupa contorul Firmei A sau inainte de acesta?
Firma B va avea contract separat cu ApaNova?

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: solutie legala

#13 Mesaj de robut »

Firma B se va intepa in reteaua de apa dupa contorul firmei A si va avea contract separat cu ApaNova.
Firma A nu vrea sapaturi pe terenul ei.E obligata sa accepte racordarea la reteaua de apa a firmei B?

Scrie răspuns