declaratia 394

Mesaj
Autor
petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

declaratia 394

#1 Mesaj de petrusf »

Buna ziua! Am o problema legata de un furnizor care initial nu era platitor de tva, dar a devenit in nov 2015(l-am verificat pe site mfinante.ro) si emite in dec o factura cu Tva. Cand generez D394 si il verific acolo, mi se spune ca nu e platitor de tva si ma intreaba daca il scot din declaratie. In acest caz, il bifez in declaratie si adaug eu manual in fata RO sau cum procedez? Va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: declaratia 394

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Il adaugi...
Trimite mail la SAGA cu aceasta informatie, cui'ul respectiv si explicarea detaliata
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: declaratia 394

#3 Mesaj de serbanm815 »

Protestam impotriva modificarii Declaratiei 394!!
Vezi aici Petitia semnata de 4.500 de contabili

Petitie
Ne-am strans 4.500 de sustinatori, unul mai disperat ca altul, unul mai nestiutor ca altul, privind noul mod de completare a Declaratiei 394. Iti reamintesc ce trebuie sa raportam in noul formular 394 din acest an:

Numarul total al facturilor emise pentru care exista obligatia de declarare
Numarul total al facturilor primite pentru care exista obligatia de declarare
Numarul total al facturilor emise pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii efectuate, pentru care se aplica taxarea inversa.
Numarul total al facturilor primite pentru achizitiile de bunuri/prestarile de servicii taxabile pentru care se aplica taxarea inversa
Luand in considerare faptul ca o mare parte din informatiile solicitate se regasesc deja in decontul de TVA, aceasta modificare inseamna timp irosit si sanse mari de a completa declaratia eronat, ceea ce poate aduce alte batai de cap, sacntiuni, s.a.m.d.

Inca mai putem schimba ceva!

Petitia "Protestam impotriva modificarii Declaratiei 394!!" are nevoie de 10.000 de semnaturi pentru a fi luata in considerare de reprezentantii ANAF.

Ajuta-ma sa transmit aceasta petitie catre toti contabilii din Romania!

Distribuie link-ul catre toate persoanele care vor fi afectate de noua Declaratie 394!

Da Share pe Facebook mesajului nostru! Click AICI
(https://www.facebook.com/Contabilul.ro/ ... 1834361830) si distribuie catre prietenii tai.

Ajuta-ma sa previn cea mai mare eroare de contabilitate, care, cu siguranta iti va da si tie batai de cap in fiecare zi!

Suntem 4.500. Daca fiecare dintre noi aduce doua semnaturi noi, avem sansa de a preveni modificarea Declaratiei 394!

Iti multumesc de pe acum!
Maria Saghin,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#4 Mesaj de tomac »

Eu nu am cont pe Facebook și chiar dacă aș avea nu aș semna așa ceva pentru că eu sunt de acord cu această declarație. Cu o condiție: chiar să ducă la eficientizarea controalelor fiscale și să se efectueze acolo unde e risc fiscal mare.
Sper să-i disciplineze pe unii care au firme și sunt împrăștiați. Sper să ajute și contabilii să priceapă că nu poți face din birou contabilitatea stocurilor primind actele după o lună, că se complică inutil întocmind documente ce nu sunt cerute de nici o lege. Și în loc să-și canalizeze energia spre a semna astfel de petiții ar trebui să o canalizeze spre simplifica normele contabile sau a lupta cu ANAF să-și educe funcționarii și să aplice reglementările existente fără a le complica inutil prin interpretări proprii.
Și pot da numeroase exemple. În plus tot contabilii ar trebui să fie primii care să abandoneze clienții care nu sunt ordonați, care protestează de dragul protestului, care bombăne la orice și sunt dificili. Nici o plată nu justifică un astfel de comportament.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: declaratia 394

#5 Mesaj de fagarasa176 »

tomac scrie:Eu nu am cont pe Facebook
Ia d'acilea fara cont http://www.petitie.org/tu-poti-modifica ... 394-6.html :twisted:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratia 394

#6 Mesaj de tomac »

Care parte din
tomac scrie:chiar dacă aș avea nu aș semna așa ceva pentru că eu sunt de acord cu această declarație
nu ai înțeles :mrgreen: :lol: ?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns