semnatura electronica

Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: semnatura electronica

#16 Mesaj de tobosv790 »

Am semnatura electronica pe numele meu emisa pe cheltuiala unui colaborator A. Pe baza acestei semnaturi electronice am facut procure notariale si semnez si la ceilalti, B,C,D. Aceasta semnatura electronica avand valabilitate un an, expira in iulie 2016. In anii anteriori intram pe site-ul ANAF,"reinoire certificate digitale" samd. Insa in acest an, inainte de expirarea certificatului digital (iulie 2017) este posibil, este chiar probabil ca societatea A sa se dizolve cu lichidare. Intrebare: Mai pot continua sa semnez la B,C,D cu semnatura electronica pana in iulie 2017 desi A se dizolva cu lichidare mai inainte de aceasta data??? :?: Multumesc frumos!

zaineae
Mesaje: 72
Membru din: Mie Oct 26, 2011 12:54 pm

Re: semnatura electronica

#17 Mesaj de zaineae »

da, pentru ca procura este pe numele dumnevoastra

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: semnatura electronica

#18 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc frumos!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: semnatura electronica

#19 Mesaj de tobosv790 »

tobosv790 scrie:Am semnatura electronica pe numele meu emisa pe cheltuiala unui colaborator A. Pe baza acestei semnaturi electronice am facut procure notariale si semnez si la ceilalti, B,C,D. Aceasta semnatura electronica avand valabilitate un an, expira in iulie 2016. In anii anteriori intram pe site-ul ANAF,"reinoire certificate digitale" samd. Insa in acest an, inainte de expirarea certificatului digital (iulie 2016) este posibil, este chiar probabil ca societatea A sa se dizolve cu lichidare. Intrebare: Mai pot continua sa semnez la B,C,D cu semnatura electronica pana in iulie 2016 desi A se dizolva cu lichidare mai inainte de aceasta data??? :?: Multumesc frumos!
Ceea ce anticipam mai sus s-a intamplat! Dar nu in 2016 ci in 2017. Problema este:(a) mai pot reinoi certificatul digital chiar daca societatea pe care a fost emis este dizolvata? Sau (b) trebuie sa fac alt certificat nou, eventual pe alta societate sau pe cheltuiala proprie si sa refac cu toti ceilalti procurele notariale, 150 si 152, etc?
Multumesc frumos!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: semnatura electronica

#20 Mesaj de tobosv790 »

?????

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: semnatura electronica

#21 Mesaj de tomac »

Poți să faci pe cheltuiala cui dorești. Certificatul este nominal. Se va emite tot pe numele tău, indiferent cine plătește. Dacă folosești aceiași adresă de mail pentru reînnoirea certificatului digital, atunci nu mai e nevoie de nici o procură sau mai știu eu ce. Se merge pe procedura clasică de reînnoire de pe ANAF. Adică documentul de confirmare semnat digital de tine și de furnizorul certificatului se încarcă pe site la reînnoire.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: semnatura electronica

#22 Mesaj de tobosv790 »

Mulțumesc frumos!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: semnatura electronica

#23 Mesaj de dimitrescud404 »

salutare
folosesc in mod uzual programul Declaratii ANAF iar astazi am incercat sa transmit declaratii cu el si am primit urmatorul mesaj de eroare intr-o fereastra:
Keyset does not exist

at
System.Security.Cryptography.Utils.CreateProvHandle(CspParameters parameters, Boolean randomKeyContainer)
at
.....
....
....
at
DeclaratiiANAF.Classes.csp.X509Certificate2Extension.SetPinForPrivateKey(X509Certificate2 certificate, String pin)

Va mentionez ca am semnat declaratiile, m-am logat la SPV, am transmis declaratii prin e-guvernare dar aplicatia nu ma lasa.

s-a mai lovit cineva de problema asta sau doar vrea Cel de sus sa ma pedepseasca ca am lucrat Duminica?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: semnatura electronica

#24 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga, unde descrii exact problema.
Datele de contact sunt aici:
https://www.sagasoft.ro//contact.php
Sa ne zici si noua cum s-a rezolvat.

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: semnatura electronica

#25 Mesaj de dimitrescud404 »

situatia s-a rezolvat dar e posibil sa revina peste 2 ani

la prelungirea certficatului digital, se rescriu niste informatii in setarile implicite ale certificatului si atunci nu mai permite accesul la aplicatiile declaratii fiscale sau 4secunde pentru transmiterea grupata a declaratiilor fiscale.
totul se remediaza cu un apel la furnizorul certificatului digital, apoi cu permiterea accesului tehnicianului la rescrierea unor setari (nu am inteles nimic din ce a facut acolo) - teamviewer.
si gata
toate sunt ca noi.

certificat Certsign reinnoit in ianuarie - problema aparuta in februarie la 30 zile distanta de la reinnoire.

subhiv
Mesaje: 33
Membru din: Vin Feb 23, 2018 7:13 pm

Re: semnatura electronica

#26 Mesaj de subhiv »

Buna seara, in programul DeclaratiiANAF, mie imi cere parola semnaturii el. la fiecare declaratie cand vreau sa semnez mai multe declaratii selectate, apoi o singura data pt transmiterea acestora. mai trebuie sa setez ceva? sau asa este programat ? nu se poate sa pun o singura data parola pentru validare+semnare pt mai multe declaratii ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: semnatura electronica

#27 Mesaj de balazse »

Ai incercat ca in partea de jos, unde iti apare numele si dai click sa apesi pe "selectez" si cand iti apare fereastra cu "ïntrdouceti PIN-ul certificatului" la "PIN" sa treci parola, dupa care sa apesi pe "accept"?

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: semnatura electronica

#28 Mesaj de ionpaturca »

Nu!

Scrie răspuns