pontaj

Mesaj
Autor
turneaa
Mesaje: 34
Membru din: Joi Ian 11, 2018 12:37 am

pontaj

#1 Mesaj de turneaa »

Buna sera,
Avem o firma de taxi cu un singur angajat(el este si administrator), acesta lucreaza zilnic, si zilnic avem un raport Z, nu avem zile libere deoarece nu dorim sa pierdem cientii :). Programul de lucru este de la 8 la 21 cu pauze, dar totalul de ore lucrate intr-o zi per raportul Z sunt intre 3 si 4 ore. Stiu ca trebuie sa tin o evidenta cu ora incepere si ora sfrsit activitate, dar daca fac asa as depasi numarul de ore lucratoare in fiecare zi daca as scrie ca incepe la 8 si termina la 21, angajatul meu nu are nicio zi libera pentru odihna deoarece in fiecare zi avem un raport Z. In martie statul de plata l-am facut cu 176 de ore lucratoare, nu stiu daca am facut bine sau nu, tinand cont ca angajatul meu a lucrat zilnic se aduna mai multe ore. Cum pot proceda cu pontajul ca sa fie corect? Zilele de duminica ar trebui sa le platim dublu, precum si liberele legale?(angajatul fiind si patronul nu doreste sa fie platit dublu). Am incercat sa citesc legea dar nu m-am lamurit cum ar trebui sa fac.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pontaj

#2 Mesaj de tomac »

Legea spune așa: timpul legal de lucru este 8 ore/zi maxim 40 de ore pe săptămână, maxim 8 ore suplimentare pe săptămână și, obligatoriu, 48 de ore libere consecutiv.
Codul muncii, la ce scrieți acolo e încălcat din mai multe puncte de vedere. Chiar dacă nu a efectuat curse, salariatul a fost la dispoziția societății și acel timp este tot timp lucrat.
Sfatul meu: să înceteze CIM. Urgent. Să facă un contract de administrare cu o indemnizație lunară. Plătește aceleași taxe, dar nu mai are de respectat codul muncii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

turneaa
Mesaje: 34
Membru din: Joi Ian 11, 2018 12:37 am

Re: pontaj

#3 Mesaj de turneaa »

Multumesc pentru raspuns, asa vom face. Dar pentru cele 3 luni care au trecut mai pot face ceva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pontaj

#4 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns