Cod cor

Mesaj
Autor
dobran233
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 4:29 pm

Cod cor

#1 Mesaj de dobran233 »

Am făcut un contract de munca pe cod cor 9411 cu convenție de la șomaj și mi s-s refuzat convenita deoarece codul cor trebuie sa fie din 6 cifre in loc de 9411 , 941101 dar acest cod in saga nu exista m-am uitat pe internet și codul 941101 exista va rog sa ma ajutați sa introduc acest cod sa pot transmite din nou contractul refăcut

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod cor

#2 Mesaj de tomac »

În aplicația REVISAL v-ați uitat?
Eu zic să vă uitați acolo și dacă acolo găsiți codul COR 941101 atunci, da, cereți să fie introdus în SAGA.
Și încercați să introduceți în REVISALUL din SAGA acel cod - 941101.
Faptul că-l găsiți pe net sau în legislație, da, poate fi adevărat. Dar la ITM nu se va putea niciodată transmite în REVISAL acel cod câtă vreme în aplicația aceea nu există codul la care faceți referire.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobran233
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 4:29 pm

Re: Cod cor

#3 Mesaj de dobran233 »

In revitalizat nu exista dar cei de la șomaj insista ca exista in lege și trebuie sa modific contractul nu-i interesează ca nu pot sa -l modific

dobran233
Mesaje: 4
Membru din: Joi Ian 14, 2016 4:29 pm

Re: Cod cor

#4 Mesaj de dobran233 »

Scuze revisal

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cod cor

#5 Mesaj de tomac »

Scrieți în CIM ce cod cor doriți. Acesta este editabil, dar aveți în vedere că una va fi pe contractul de muncă și alta în REVISAL și nu puteți face nimic în acest sens.
Dar în SAGA de aceea nu există acel cod COR pentru că dacă se întocmește REVISAL în SAGA un astfel de fișier, ce conține un cod ce nu există în aplicația oficială, nu va putea fi niciodată validat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cod cor

#6 Mesaj de balazse »

Pentru DobraN233
Ar trebui sa le spui celor de la somaj sa solicite celor de la Inspectia Muncii sa modifice programul oficial ReviSal.
Pentru solicitarea facuta in luna mai 2018 am primit urmatorul raspuns:
... va comunicam ca datorita complexitatii problematicii publicarii unei noi versiuni a aplicatiei Revisal, versiune care sa contina si actualizarea nomenclatorului de ocupatii – COR, intrucat aplicati reprezinta doar o componenta a sistemului de registru, iar pentru actualizarea acesteia este necesar sa fie efectuata o actualizare unitara a tuturor componentelor sistemului informatic, nu putem aprecia completarea informatiilor privind ocupatia salariatului in aplicatia informatica REVISAL, sa utilizati codurile COR existente momentan in aplicatie, incercand asimilarea cu o ocupatie cat mai apropiata, din punct de vedere a descrierii acesteia si al denumirii ocupatiei. Facem precizarea ca informatiile privind codul si denumirea ocupatiei inregistrate in contractual individual de munca al salariatului, in format hartie nu vor fi modificate, prin inclocuirea acestora cu cele din aplicatia informatica REVISAL.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cod cor

#7 Mesaj de septimiuv »

Mai modifică mama lui Ștefan cel Mare pe Revisal. :lol:

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Cod cor

#8 Mesaj de roncovf »

De ce, i-a dat Ghiță parolele?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Cod cor

#9 Mesaj de septimiuv »

Exact! :twisted:

Scrie răspuns