Angajare pensionar

Mesaj
Autor
sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Angajare pensionar

#1 Mesaj de sandrus »

Buna ziua. Am un angajat care urmeaza sa iasa la pensie, dar care va ramane in continuare angajat. Cum trebuie sa procedez? Cand ii soseste decizia de pensie trebuie sa ii desfac contractul de munca, iar apoi sa il reangajez? Trebiue o angajare complect noua: cu vizite medicale...etc?
Va multumesc anticipat.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Angajare pensionar

#2 Mesaj de prunam »

Eu, la un caz de genu' acesta, nu am facut nimic - am lasat contractul sa mearga in continuare si doar am bifat "Pensionar" in ecranul "Salariati" la "Detalii".

capatinav576
Mesaje: 44
Membru din: Joi Iun 09, 2016 2:38 pm

Re: Angajare pensionar

#3 Mesaj de capatinav576 »

Eu am avut mai multe cazuri de acest gen si am procedat astfel:dupa ce am primit de la Casa de pensii o adresa, prin care mi se comunica data de la care salariata beneficiaza de pensie si data Deciziei de pensionare (intr-un caz de ex, data deciziei era 18.09 iar data de la care beneficiaza de pensie era 16.08) am incetat CIM cfm art.56 alin.(1) lit.c) si am incheiat un nou CIM in care am facut bineinteles "marcajele" pentru pensionar. Daca iau acelasi exemplu, incetarea, respectiv incheierea noului CIM le-am facut candva in octombrie, cand am primit comunicarea de la CJP.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Angajare pensionar

#4 Mesaj de stroescud »

In principiu trebuie sa ti legatura cu Casa de pensii pentru a afla/obtine decizia de pensionare. Actualmente Casele de Pensii nu mai trimit si la angajator decizia de pensionare a unui angajat. Si nu sti cand iti va aduce angajatul Decizia de pensionare.
Cu data deciziei ii incetezi CIM-ul angajatului si ii faci un nou CIM, ca angajat pensionar, cu datele /bifele respective la ecranul salariati.
ITM penalizeaza lasarea contractului sa "curga" cum a procedat "prunam" deoarece sunt modificari in situatia salariatului care trebuiesc evidentiate si nu se fac nici macar prin act aditional.
Trebuie un nou CIM, neaparat.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Angajare pensionar

#5 Mesaj de sandrus »

multumesc

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Angajare pensionar

#6 Mesaj de prunam »

.. "ITM-ul penalizeaza" in ce sens ? Si daca ma vor sanctiona, ce articol am incalcat din Codul Muncii ? In cazul meu, salariatului i-a iesit decizia de pensionare in noiembrie 2017 si mie mi-a adus-o in septembrie 2018 ! Deh, ce puteam sa fac ?! :D

maghiara
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Angajare pensionar

#7 Mesaj de maghiara »

Buna ziua,
Va rog frumos sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez in situatia in care un angajat ma anunta azi ca el din februarie 2018 este in pensie, fiind si angajat cu 8 ore la firma la care tin contabilitatea. Dupa ce imi aduce decizia de pensionare, ar trebui sa depun rectificative la 112 si sa bifez pensionar, la acelasi contract de munca?
Multumesc.

maghiara
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Angajare pensionar

#8 Mesaj de maghiara »

prunam scrie:.. "ITM-ul penalizeaza" in ce sens ? Si daca ma vor sanctiona, ce articol am incalcat din Codul Muncii ? In cazul meu, salariatului i-a iesit decizia de pensionare in noiembrie 2017 si mie mi-a adus-o in septembrie 2018 ! Deh, ce puteam sa fac ?! :D
Buna ziua,
Am aceeasi situatie ca si tine.Astazi mi a spus ca din februarie beneficiaza si de pensie. In final doar ai bifat in detalli salariat-pensionar-si bifa ptr contributii, fara a mai depune rectificative la 112?
Multumesc.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Angajare pensionar

#9 Mesaj de prunam »

@maghiara: exact - nu am mai rectificat/depus nimic !

maghiara
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mar 15, 2018 10:22 am

Re: Angajare pensionar

#10 Mesaj de maghiara »

prunam scrie:@maghiara: exact - nu am mai rectificat/depus nimic !
Multumesc.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Angajare pensionar

#11 Mesaj de sandrus »

Mai am o intrebare. Concediul de odihna, il acord dupa vechimea maxima , sau il consider incepator?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Angajare pensionar

#12 Mesaj de balazse »

Conform regulamentului intern, contract de munca sau contract colectiv de munca.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Angajare pensionar

#13 Mesaj de sandrus »

dupa angajare, dupa cate luni am dreptul la un concediu de odihna de 7 zile ?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Angajare pensionar

#14 Mesaj de stroescud »

Dupa cate zile are dreptul prin CIM. imparti la 12 si vezi cate zile are pe luna si...tot asa afli cand face 7 zile de conzed.

sandrus
Mesaje: 109
Membru din: Vin Mai 10, 2013 2:27 pm

Re: Angajare pensionar

#15 Mesaj de sandrus »

Chiar daca este vorba de reangajare odata cu intrarea in pensie? nu se pot acorda 7 zile dupa 2 luni? nu este permis?
Eu am gasit in legislatia muncii care spune ca se poate, dar nu face referire la nici un articol din lege.

Scrie răspuns