Cabinet nou

Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Cabinet nou

#1 Mesaj de rovidg116 »

Buna ziua.
Va solicit un pic de ajutor. Sunt membru nou in CECCAR, contabil autorizat. Azi a fost validat raportul pe 2018, luni ma duc dupa viza si urmeaza sa-mi deschid cabinetul de conta. Nelamuriri :
1- luni mai trebuie sa duc cu mine ceva documente - gen chit. taxa, cazier etc?
2- practic care sunt pasii pentru deschiderea unui cabinet?
3- de la CECCAR trebuie sa cer aprobare sau notificare?
4- banuiesc ca la ONRC nu trebuie sa merg, numai la finante. Acolo sunt si alte formulare de completat sau doar 070? Codul fiscal o primesc pe loc sau dupa x zile? Pentru sediul profesional ajunge un contract de inchiriere sau trebuie si carte funciara si/sau acordul vecinilor (e apartament la bloc)?
5- Din aprilie incep sa fac contracte cu clientii. La ITM trebuie sa depun o notificare pentru fiecare contract incheiat (pentru partea de personal) si daca da, in ce termen?
6- Tot aud notiunea de "dosarul de cunoastere a clientelei" - practic ce cuprinde? - copii de pe actele firmei clientilor?
7- Dar "dosarul de lucru" ? - Aceste informatii le-am strans de pe net, insa prea multe amanunte nu am gasit.
8- Alte lucruri de stiut, asa la inceput de drum?
Multumesc mult celor ce-mi vor raspunde.
Un veekend frumos.
Cu stima,
Rovid Gyozo

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cabinet nou

#2 Mesaj de tomac »

Faceți cerere la CECCAR pentru autorizarea cabinetului.
Se va emite o decizie de către filiala din care faceți parte.
Cu decizia, dovada sediului (contract de comodat sau de închiriere - nu e necesar nici un acord al vecinilor) și 070 completat ca declarație de înregistrare mergeți la ANAF. În baza acelor documente vi se atribuie codul fiscal.
Obțineți codul fiscal. În termen de 30 de zile depuneți declarația unică.
La ITM nu se depune nici o notificare.
Dosar de lucru e un dosar - pe care îl puteți ține și electronic în care înscrieți ce faceți - căutați pe net că sunt modele pe acolo
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Cabinet nou

#3 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc. Deci la ITM nu se depune notificare pentru transmiterea REVISAL? Exista vreun acord intre CECCAR si ITM cum ca membri CECCAR nu trebuie sa notifice? Intreb, pentru ca am citit legat de acest aspect urmatoarele :
""În atenţia membrilor CECCAR
Ca urmare a discuţiilor avute cu conducerea ITM Sălaj vă informăm că potrivit Legii 677 / 2001 art 20 aliniatul 5 nu mai trebuie să vă înregistraţi la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.
Pentru înregistrarea la ITM Sălaj ca prestator de servicii în vederea completării şi transmiterii REVISAL aveţi nevoie de o informare facută către ITM Sălaj precum şi de contractul de prestări servicii, modele pentru acestea gasiţi ataşat prezentului comunicat.
Termenul de depunere a acestora la ITM Sălaj este de 3 zile de la data semnării.""
Sursa : http://www.ceccarsj.ro/comunicat-referitor-la-itm/

Multumesc.

Scrie răspuns