Plan de conturi, chitante

Mesaj
Autor
szabom385
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 03, 2019 11:27 am

Plan de conturi, chitante

#1 Mesaj de szabom385 »

Acum lucrez prima data in acest program si intampin greutati. Sunt un ONG, incasez diverse venituri de la studenti, cum ar fi cantina, cazarea, etc. Contul unde incasez aceste venituri este 7388 cu analitice separate pt fiecare venit in parte. Nu stiu cum sa configurez analiticile in planul de conturi in asa fel ca sa pot urmari pe fiecare student in parte fiecare venit.
Am incercat sa creez analitice la analitice cu numele studentilor, dar pe chitanta nu-mi apare numele persoanei, trebuie s-o introduc si chitanta nu are deloc format de chitanta, nu apar datele emitentului, nu am unde introduce CNP-ul persoanei...
Sunt pierduta total, nu stiu ce trebuie sa fac, va rog sa ma ajutati.
Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plan de conturi, chitante

#2 Mesaj de tomac »

Creați în fișiere clienți un client pentru fiecare student. Schimbați contul analitic din 4111.analitic în 461.analitic (de exemplu în loc de 4111.000001 puneți 461.000001) sau dacă doriți puteți pune 5311 la conta analitic.
Intrați în Operații - Ieșiri și operați pe fiecare student o ieșire și salvați, iar în detalii scrieți ce reprezintă și la cont puneți 7388. Eu aș lăsa 461.analitic. Și după ce terminați apăsași validare. Pentru a încasa apăsați încasare. La încasare treceți data și nr de chitanță precum și suma încasată. Dacă apăsați tipărire apare ecranul de tipărire facturi de unde puteți apăsa tipărire chitanță și în acel ecran puteți tipări chitanța și modifica explicația.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

szabom385
Mesaje: 9
Membru din: Mie Apr 03, 2019 11:27 am

Re: Plan de conturi, chitante

#3 Mesaj de szabom385 »

Multumesc mult!

Acum s-a ivit o alta problema, respectiv cu Huf-ul... Dupa cate am vazut cursul de schimb este dat pt 100 huf. Cum inregistrez in Jurnalul de banca, respectiv in Registrul de casa in valuta? Daca valorile in valuta sunt corecte, valoarea in lei este eronata si vice-versa.

Multumesc pt ajutor.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Plan de conturi, chitante

#4 Mesaj de septimiuv »

Împarți la 100.

Scrie răspuns