Indemizatie crestere copil si asoicat unic si administrator la SRL

Mesaj
Autor
alexan88
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 02, 2016 4:14 pm

Indemizatie crestere copil si asoicat unic si administrator la SRL

#1 Mesaj de alexan88 »

Buna ziua la voi. As avea nevoie de o parere legat de o situatie in care urmeaza sa ma aflu, adica in concediu de crestere copil.
Sunt angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata cu norma intreaga la o societate. Dar pe langa acest loc de munca, mai am deschis un cabinet (sa-i zic asa) de conta inregistrat la ceccar si anaf. Cabinetul imi aduce iun venit cam de 900 lei /luna, cumulat pe an este mai mult decat plafonul care este admnis pentru mamici sa realizeze venit.
Acuma ca urmeaza sa nasc ar trebui sa suspend activitatea atat la societatea unde activez cat si la cabinet/pf

Intrebarile mele sunt:1. Daca imi fac un SRL de conta, in care sa fiu asociat unic si admnistrator, incasarile/veniturile srl sunt considerate ale mele in momentul incasarii lor, sau doar la incasarea de dividende?
2.Exista riscul sa pierd indemnizatia de crestere copil din cauza SRL-ului, sau a dividendelor distribuite a srl?
3. Voi cum ati procedat? Banuiesc ca nu sunt singura contabila gravida care are un mic cabinet.

Am discutat un jurist si mi-a zis ca in concediu de crestere copil nu am voie sa ai nici o activitate, ca altfel pierd indemnizatia, sau daca o obtin, iar dupa autoritatile sesizeaza ca am activitate pe srl va trebui sa restitui indemnizatia. Voi ce parere aveti?


Va multumesc anticipat tuturor!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Indemizatie crestere copil si asoicat unic si administrator la SRL

#2 Mesaj de tobosv790 »

Parerea mea:
1.Sunt ale societatii. Ale tale sunt dividendele distribuite si incasate.
2.Nu distribui dividende pana nu inchei concediul de crestere copil.
3.Sotia mea a fost gravida. Eu decat am empatizat cu ea.
Juristul sa mai studieze...

alexan88
Mesaje: 25
Membru din: Mie Mar 02, 2016 4:14 pm

Re: Indemizatie crestere copil si asoicat unic si administrator la SRL

#3 Mesaj de alexan88 »

Iti multumesc pentru raspuns!

Scrie răspuns