OPERATIUNE INTRETINERE BD

Mesaj
Autor
popescub712
Mesaje: 24
Membru din: Joi Sep 06, 2018 12:12 pm

OPERATIUNE INTRETINERE BD

#1 Mesaj de popescub712 »

Buna ziua,

Am facut o reglare prin intretinere bd > modificare coduri > cont contabil 4428.TP = 4426. Ulterior mi-am dat seama ca nu trebuia sa fac respectiva operatiune. Mentionez ca nu am facut restaurare....Intrebarea mea este cum pot sa scap de aceasta reglare care imi apare la inchidere TVA ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#2 Mesaj de paturcai »

In momentul in care faceti ORICE modificare primiti un mesaj: operatiune este ireversibila.

Puteti - daca inainte de rescriere - ati facut o salvare a bazei de date - restaura.

Nu ati facut o reglare ci ati rescris intreaga fisa a lui 4428, mutand toate inregistrarile in 4426
Daca ar fi fost o singura inregistrare nu ar fi nicio problema. Problema este ca ati rescris TOATE inregistrarile de la inceputul folosirii programului pana la zi.

Incercati sa restaurati baza de date la o data inainte de a face aceasta "inspirata" mutare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popescub712
Mesaje: 24
Membru din: Joi Sep 06, 2018 12:12 pm

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#3 Mesaj de popescub712 »

OK, dar printr-o eventuala corectie in ianuarie nu as putea interveni ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#4 Mesaj de paturcai »

Nu
Ce sa corectati?
Totul a fost rescris
Repet: daca era o singura, 2, 6 inregistrari, se corectau manual, dar o intreaga fisa?!
Exista niste reguli si SAGA tine la aceste reguli in sensul ca face automat aceste inregistrari tocmai sa nu gresim.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popescub712
Mesaje: 24
Membru din: Joi Sep 06, 2018 12:12 pm

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#5 Mesaj de popescub712 »

Am inteles...as putea sa vad undeva data la care am facut respectiva operatiune?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#6 Mesaj de paturcai »

Vedeti intai cand ati facut ultima salvarea a bazei de date
Incepeti de acolo
Adica:
Am facut salvarea pe 04.02.2020,atunci ma duc acolo si dau "restaurare" la 04.02.2020 si introduc din nou datele.
Data la care operatiunea s-a facut ar trebui sa se vada in RESTAURARE date
Acolo aveti un istoric.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popescub712
Mesaje: 24
Membru din: Joi Sep 06, 2018 12:12 pm

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#7 Mesaj de popescub712 »

Am gasit...dar totusi prin ce operatiuni as putea sa fac o eventuala corectie in ianuarie? Prin note contabile?
As avea mai putin de lucru astfel...

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#8 Mesaj de paturcai »

Chiar sunteti simpatic/a.
Spuneti direct ce vreti sa faceti ca sa primiti raspunsul corect.

Sfat: nu faceti nicio corectie manuala daca SAGA face un lucru automat.
Exemplu:
SAGA inregistreaza automat (face notele contabile in momentul validarii) mai toate operatiunile contabile dupa introducerea unor date.
Daca interveniti asupra acelor inregistrari nu faceti decat sa puneti softul de contabilitate sa dea solutii eronate.

AM o intrare de marfuri 100 lei fara TVA, TVA 19 lei TOTAL 119 lei. Furnizorul meu este cu TVA la incasare. Prin validare SAGA face automat NC
371 = 401 ..... 100 lei
4428.TP = 401...19 lei
Daca dvs. mergeti in articole contabile si modificati manual in loc de 4428.TP in 4426 (lucru care nu se poate, dar este un exemplu), SAGA la inchiderea lunii, va avea o problema, va calcula sa vada cat trebuie sa aiba in 4428.TP, si va face automat o nota de corectie. AUTOMAT. Orice veti face SAGA nu se va lasa convinsa prea usor.
Daca credeti ca o inregistrare (repet pe care softul o face automat) este gresita, mergeti la (INTRARI, de exemplu) devalidati, modificati acolo, si revalidati.
Nu interveniti in niciun fel asupra notelor pe care softul le face automat. Veti strica si veti munci mai mult decat credeti.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popescub712
Mesaje: 24
Membru din: Joi Sep 06, 2018 12:12 pm

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#9 Mesaj de popescub712 »

Am inteles :(
Ajutati-ma va rog sa inteleg cum functioneaza operatiunea de restaurare. In saga am ultima actualizare pe 05.02.2020, operatiunea de care vreau sa scap este pentru 31.12.2019...In urma restaurarii as avea date introduse pana pe 05.02, ceea ce inseamna ca ar trebui sa reintroduc absolut toate operatiunile manual pana astazi? Cum as putea sa salvez si o varianta inainte sa dau restaurare?
Sper ca m-am facut inteleasa.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#10 Mesaj de paturcai »

Ideea este ca trebuie sa aveti o varianta (nu pe cea din 05.02.2020 ci mai veche - sa spunem 25.01.2020)
Daca nu aveti trebuie sa reintroduceti toate datele
Cand restaurati dati clic pe o arhiva (aveti si data si ora crearii acesteia) si apasati RESTAURARE.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: OPERATIUNE INTRETINERE BD

#11 Mesaj de balazse »

Pentru PopescuB712
Vezi aici un totorial despre restaurare de baza de date:
https://www.youtube.com/watch?v=e8ip0f2XYHo

Scrie răspuns