Helllppp

Mesaj
Autor
ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Helllppp

#1 Mesaj de ducaa »

Buna ziua!
Va rog mult sa imi dati un sfat in urmatoarea probl:
In ian am platit catre o firma de pe internet suma de 3200 lei in vederea realizarii a 2 fototapete. Dupa 3 zile de la achitarea sumei am renuntat pa serviciile lor pt ca nu efectuau ce doream. Din ianuarie ma tot amana cu banii si nu vor sa ii restituie. Acum primesc un mail in care imi spune ca firma se afla in insolventa si sa emit eu o factura catre o alta firma si sa imi reatituie banii din contul acestei firme. In primul rand este o pierdere pt mine sa emit o factura, ce pot face in aceasta situatie? Sau ce le pot propune lor sa faca?
Multumeac!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Helllppp

#2 Mesaj de balazse »

Contacteaza un avocat sau jurist.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Helllppp

#3 Mesaj de ducaa »

Am contactat, insa el a spus proces, ori un proces costa mai mult decat suma ce trebuie sa o recuperez :)))

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Helllppp

#4 Mesaj de ovidiuo »

... acum, ar trebui si dvs. sa puneti in balanta "pierderea" daca emiteti factura (de prestari servicii sa spunem) ! 3.200 de lei pe care nu o sa-i mai recuperati vs. 32 lei (1%), 96 lei (3%) sau un avocat (clar, mai scump !) .. :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Helllppp

#5 Mesaj de balazse »

Pentru OvidiuO
Atentie ca a platit unui furnizor, iar acum ar trebui sa emita factura pentru ce? Servicii, pe baza a ce?
Pe langa impozit mai are de platit si TVA, precum este posibil sa fi platit doar pe baza de proforma, deci nu are TVA deductibil.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Helllppp

#6 Mesaj de ovidiuo »

@balazse : Aveti dreptate (contabiliceste) .. dar, scopul este recuperarea sumei - eu asa vad treaba ! Si mi-as asuma "pierderea" cauzata de impozit si TVA - tot as mai recupera ceva din banuti .. decat nimic, tot e bine !
Cat despre facturarea unor "servicii" s-o descurca si el sa faca un contract, ceva ... nu l-oi invata eu ! ANAF-ul nu o sa aiba de marait, pentru ca el face venit si colecteaza TVA ! Iar ca si inregistrari, eu le vad asa :
409/473 = 5121 cu 3.200 initial
411=704 cu 3.200 (facturarea "serviciilor" .. nu ma mai leg de TVA)
5121=411 cu 3.200 incasarea
654=409/473 cu 3.200 peste ceva vreme (urmareste si el portal.onrc.ro si vede cand firma este "out")
Nu zic ca este de urmat solutia mea .. dar pentru a-si recupera banii eu zic ca e ok ... ce variante ar avea ? .. justitia ? :D

Scrie răspuns