D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270^1 d

Mesaj
Autor
goicovd
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 13, 2009 12:00 am

D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270^1 d

#1 Mesaj de goicovd »

Buna ziua,
ma puteti indruma daca sa trec bunuri livrate in Romania din Austria(utilaje pentru expozitie,in custodie pe timp de 1 an)pe langa registrul nontransferurilor si in D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270^1 din Codul fiscal,sau aici nu trebuie?
Mersi anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#2 Mesaj de tomac »

Stocuri puse la dispoziția clientului sunt cele trimise spre vânzare. Doar că se facturează pe măsura vânzării sau consumului, după caz. Adică Austria trimite în România bunuri pe care cel din România le vinde sau consumă în procesul de producție, iar acele bunuri vândute sau consumate din stoc vândute/consumate se vor factura.
Dacă e această situație atunci sunt stocuri la dispoziția clientului și se vor declara ca atare în D390. Ele, contabil, se vor înregistra extracontabil pentru că nu e transferat dreptul de proprietate asupra lor.
Dacă sunt aduse doar pentru a fi expuse și nu se vor vinde atunci nu este cazul de stocuri puse la dispoziția clientului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.


costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#4 Mesaj de costachet »

Buna ziua
o parere va rog

am urm speta
o soc platitoare de tva trimestrial din 01.01.2020
am urm intrebari:
1. daca in 2019 a achizitionat din ue peste plafonul de 10.000 eur trebuia sa devina platitor de tva din 2019 si trebuia sa declare la luna ?
2.in 06.2020 achizitioneaza din gb produse
a ) a primit factura cu tva la ce valoare inregistrez intrarea la baza sau cu tva inclus ?
b) declar in d 390 ? intrarea din gb?
c) gb este inca in ue? cum tratam intrarile de la ei dupa ce ies ? se face vama ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#5 Mesaj de balazse »

1. Trebuia sa se inregistreze in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare.
2. De ce nu ai solicitat factura fara TVA? GB este in UE pana la sfarsitul anului.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#6 Mesaj de costachet »

Multam de un raspuns, am preluat , nu stiu de ce nu au facut in 2019
in 2020 au facut comanda si probabil nu le-au dat cod de tva
intrebarea ce ramane
prind in 390 cu ce valoare ? eu banuiesc ca cu tot cu tva?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#7 Mesaj de balazse »

Solicita corectarea facturii, sa fie emisa fara TVA.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#8 Mesaj de costachet »

suma este mica si nu mai dialogheaza patronul cu ei ptr corectie..
situatia ramane asa cum este acum... eu trebuie sa fac raportarea si nu stiu cum sa inreg.aceasta fac si sa raportez sau nu in 390 !!
am sunat la asist contrib si a spus sa nu declar in 390 fiind cu tva , am platit tva-ul in gb
am nev de solutie finala azi ! vad...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#9 Mesaj de balazse »

Cum adica "am nev de solutie finala azi !"? Scuze, dar nu esti pe un site de asistenta, aici sunt utilizatorii programului si raspundem si noi in timpul liber (cand avem).
Logic, daca s-a emis cu TVA, inseamna ca se considera o livrare locala in GB, asta inseamna ca nu discutam despre o achizitie intracomunitara, poate una scutita.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#10 Mesaj de costachet »

Buna dimineatza
expunerea spetei pe acest forum a inceput cu : o parere va rog!

exprimarea :
am nev de solutie finala azi ! vad... ( ce include si cuvantul 'vad ' ) se refera ca pana ieri trebuia sa iau o solutie/decizie nu ca va impuneam voua, celor de pe forum, o solutie pana ieri.... si am luato, am asteptat pareri si de aici si din alte parti , pana ieri
o sa incerc sa nu mai utilizez termeni cu mai multe valente..
scuze de nuanta..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D390 la capitolul III.Transferul de bunuri in cadrul regimului stocuri la dispozitia clientului, prevazut la art.270

#11 Mesaj de balazse »

Eu imi cer scuze ca am inteles gresit.

Scrie răspuns