Coduri caen service auto

Mesaj
Autor
brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Coduri caen service auto

#1 Mesaj de brezovand3 »

Un service auto cumpără piese direct de la distribuitor și le vinde cu adaos clientului căruia îi repară mașina. Are nevoie și de codul caen 4532 - comerțul cu amănuntul de piese și accesorii pentru autovehicule (chiar dacă nu are magazin de piese propriu-zis) pe lângă codul 4520 - întreținerea și repararea autovehiculelor? Acestea fiind trecute pe devizul de lucrări ma gândesc că ar trebui să le aibe autorizate pe ambele și să își facă recepții la facturile de piese,nu?
Sau le poate folosi ca și materiale consumabile și să rămână doar cu codul 4520?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Coduri caen service auto

#2 Mesaj de tomac »

Dacă le vine cu adaos și are magazin care vinde la oricine, atunci are nevoie și de 4532. Dacă nu le vinde cu adaos ci le folosește la reparații și le include în deviz, atunci nu are nevoie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Coduri caen service auto

#3 Mesaj de brezovand3 »

Magazin nu are, dar piesele le vinde cu adaos clientului.. Adică pe deviz apare prețul cu adaos..

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Coduri caen service auto

#4 Mesaj de tomac »

Adică vinde mărfuri. Nu poate apărea pe un deviz de lucrări un consum de materiale la un preț de vânzare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Coduri caen service auto

#5 Mesaj de brezovand3 »

Ok. Și atunci cum ar trebui procedat legal? Activat codul caen de comerț? Sa vândă piesele separat și să facă și devizul doar pe serviciile de reparare? Sau cum ai sfătui să procedeze?

brezovand3
Mesaje: 43
Membru din: Lun Mar 26, 2018 7:40 pm

Re: Coduri caen service auto

#6 Mesaj de brezovand3 »


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Coduri caen service auto

#7 Mesaj de tomac »

Este corect, dar și acolo, la prima variantă scrie clar că se cuprind în deviz la preț de achiziție. Adică ce vă spun și eu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: Coduri caen service auto

#8 Mesaj de florescuc278 »

La un atelier de întreținere reparații electronice care este la sediul firmei (domiciliul admin), nu are magazin de desfacere, dar se vând piese și online.
Evidența se ține la preț de achiziție - cantitativ-valoric.
Recepție: 371 pentru piese, 3028 pentru alte materiale ce mai sunt necesare (ex: pastă termică, spray curățare etc)
La vânzare 411 = % 707 piese la valoarea de vânzare, 704 manoperă/serviciu.
Descărcare gest 607=371.
Fiecare factură trebuie însoțită de un deviz (în care sunt trecute prețurile la valoare mai mare decât valoarea de intrare), iar total deviz = total factură.
Este corect să am o singură gestiune cu evidența la preț de achiziție?

Scrie răspuns