Casa marcat Tremol

Mesaj
Autor
hroniadev122
Mesaje: 41
Membru din: Vin Iul 15, 2011 12:36 pm

Casa marcat Tremol

#1 Mesaj de hroniadev122 »

Buna ziua, detin o casa de marcat Tremol M20, iar vineri seara s-a dezlipit mufa usb de pe placa acesteia, intr-un final am reusit sa o leg impreuna cu baietii de la service prin cablu UTP conexiune LAN. Pe langa FiscalNet si ZPF lab a mai fost necesar un al treilea program de comunicare intre calculator-casa si anume COM to Wifi/LAN. Tin sa mentionez ca, casa de marcat este uneori nefolosita timp de 15-20 min, iar dupa acest timp de inactivitate, dorind sa scot un bon aceasta intra in eroare si anume EROARE 40, aceasta pierzandu-si conexiunea cu calculatorul. Pentru a remedia eroarea este necesar un restart al casei de marcat implicit reconectarea FiscalNet-ului si al celuilalt program COM. Baietii de la tehnic au incercat diferite metode de rezolvare, dar toate cu acelasi rezultat: eroare 40 dupa cateva minute de inactivitate. Dupa "simptome" casa ar intra intr-un oarecare stand-by care acesta nu este prezentat in manualul casei nici in meniul ei. Daca a mai intampinat cineva problema si are o rezolvare as fi tare recunoscator sa o stiu si eu. Multumesc

Scrie răspuns