pfa prestatoare de servicii UBER

Mesaj
Autor
mosiea
Mesaje: 15
Membru din: Mar Oct 04, 2016 10:46 am

pfa prestatoare de servicii UBER

#1 Mesaj de mosiea »

Buna ziua
1 Va rog sa-mi spuneti ce declaratii trebuie depuse de PFA care executa servicii TAXI UBER .
PFA este neplatitor de TVA.
2. Cum inregistrez o masina(veche) pentru transport marfa cumparata din Polonia .
Atit Vinzatorul cit si cumparatorul sint inregistrati ca platitor de TVA, insa pe factura valoarea TVA este 0.Ce declaratie trebuie sa depun si data deduc sau nu TVA?
Astept raspuns. multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa prestatoare de servicii UBER

#2 Mesaj de tomac »

1. D300 - Decont de TVA, D394, D390 dacă este cazul, D112 dacă are salariați și declarația unică.
2. Prin intrări-valută - pe tip taxare inversă dacă nu e achiziție supusă regimului marjei. Dacă e AIC se depune D390. De asemenea în 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care are loc AIC se va schimba perioada de raportare a TVA de la trimestru la lună dacă la momentul achiziției este plătitoare de TVA trimestrial.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mosiea
Mesaje: 15
Membru din: Mar Oct 04, 2016 10:46 am

Re: pfa prestatoare de servicii UBER

#3 Mesaj de mosiea »

Daca PFA care face taxi in Romania este neplatitoare de TVA , TREBUIE SA DEPUNA D300 sau 301 pentru taxare inversa, caci pe factura emisa de UBER este scris taxare inversa TVA.
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa prestatoare de servicii UBER

#4 Mesaj de tomac »

Dacă este neplătitoare de TVA nu depune D300, D394 și nici D394.
Poate depune D301 și D390 dacă are cod special de TVA pentru achiziții intracomunitare de bunuri sau servicii.
UBER dacă facturează din RO facturează cu TVA. Dacă UBER nu facturează din RO ci din altă țară membră UE, atunci nu poate factura fără TVA dacă firma din RO nu-i dă cod de TVA valid. Iar dacă o firmă din RO cumpără servicii de la o firmă din alt stat membru UE, este obligată să obțină cod special de TVA înregistrându-se pe art.317 CF anterior cumpărării de astfel de servicii.
În acest caz, având cod special de TVA, firma din UE va factura fără TVA, firma din RO va cumpăra fără TVA și va declara achiziția prin D390, însă va declara achiziția și prin D301 și la valoarea ei va achita, în România, TVA la acea achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mosiea
Mesaje: 15
Membru din: Mar Oct 04, 2016 10:46 am

Re: pfa prestatoare de servicii UBER

#5 Mesaj de mosiea »

buna ziua
Va rog sa imi spuneti ce facturi trebuie declarate prin D301 , daca factura pentru taxa servicii primita de la UBER nu are TVA eu trebuie sa declar cu TVA ? la ce sectiune sa completez datele?
Deasemeni in D390 ce facturi trebuie declarate? Mentionez ca nu pot face importul facturilor si din acest motiv va trebui sa fac declaratiile manual. Decembrie este prima luna de lucru.
PFA este neplatitor de TVA dar are cod special de TVA.
Multumesc anticipat

Scrie răspuns