taxe vamale import Turcia

Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

taxe vamale import Turcia

#1 Mesaj de visani512 »

Buna ziua stie cineva care sunt taxele vamale pentru import din Turcia ? Sau unde pe pot gasi ? Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: taxe vamale import Turcia

#2 Mesaj de paturcai »

In general este doar TVA-ul de plata
IN particular, daca exista produse importate care sunt produse si in tara, exista un procent de taxe vamale care nu este devastator (3% maxim) si este purtator de TVA (adica el se include in baza asupra careia se calculeaza TVA)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: taxe vamale import Turcia

#3 Mesaj de visani512 »

Si acest TVA este deductibil ? Nu am avut caz . Adica eu facturez catre Clienti incasez TVA si facturile din Turcia se introduc cu TVA ?

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: taxe vamale import Turcia

#4 Mesaj de visani512 »

Factura de TVA care o platesc in vama cum o introduc in Saga ca sa imi deduc TVA-ul. Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: taxe vamale import Turcia

#5 Mesaj de fagarasa176 »

La pozitii tarifare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: taxe vamale import Turcia

#6 Mesaj de paturcai »

In continuarea celor scrise de FagarasA176:
- da, este un TVA deductibil
- da, facturile din Turcia se introduc la INTRARI valuta, creati furnizorul, si in ecranul de sus, aveti niste coloane CONT TAXA VAMALA, CONT COMISION, CONT ACCIZE, CONT CORESPONDENT <-----pe fiecare din aceste coloane treceti contul contabil 473; treceti cursul BNR de pe DVI
In ecranul de jos, in coltul din dreapta veti gasi un buton: POZITII TARIFARE <-----apasati-l; aici veti gasi un tabel, adaugati (exemplu): o pozitie cu denumirea: TVA+TX, in dreptul TVA treceti TVA de pe DVI (care a reiesit din calcul) si la TX treceti (daca exista pe DVI) suma taxelor vamale
Apasati, IESIRE, si tot in ecranul de jos adugati ce anume ati importat idn TURCIA
In prima coloana veti alege (POZITII TARIFARE: TVA+TV), treceti produsul, cantitatea, procentul de TVA; terminati sa introduceti (ca la o factura normala) toate pozitiile de pe factura din Turcia
Salvati de fiecare data, si la final VALIDATI
Cand veti plati TVA (si tx vamale) prin Banca, veti alege la contul de plata: 473
473 = 5121 pentru TVA platit in vama
473 = 5121 pentru tx vamale platite in vama
COntul 473 trebuie sa fie zero la sfarsitul perioadei (la sfarsitul lunii)
SAGA stie sa "duca" acel TVA in 4426; o face automat fara ca sa interveniti cu vreo nota contabila de mana.
Bucurati-va pentru ca folositi cel mai destept program de contabilitate din Romania!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cristea
Mesaje: 18
Membru din: Mie Aug 01, 2007 12:00 am

Re: taxe vamale import Turcia

#7 Mesaj de cristea »

Buna ziua,

In cazul in care costul transportului pentru importul de marfa este o pozitie pe factura , iar taxa vamala (conform DVI )se plateste doar pentru un produs de pe factura cum se inregistreaza in saga?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: taxe vamale import Turcia

#8 Mesaj de septimiuv »

Introduci poziția cu transport la facturi asociate.
Adaugi 2 poziții tarifare. Una care să conțină taxă vamală, alta care să nu folosească.
Mai multe detalii ai pe următorul link:

https://www.youtube.com/watch?v=ynaGJgQ62oE

Scrie răspuns