recuperare sume telekom/firma de recuperare

Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

recuperare sume telekom/firma de recuperare

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna dimineata,
am primit un plic de la o firma intrum debt Romania sa precum ca in 2008 am avut un abonament de telefon telekom pe 2 ani de care chiar nu stiu si nu am platit tot abonamentul si suma pe care o trece de recuperat este de 4500 lei.
in plic mai exista su 2 formulare prin care sa confirm suma si sa trec eu cat pot sa platesc ca sa stinga debitul. am sunat la telefonul de pe notificate si persoana respectiv disperata si agresiva vroia sa-i spun rapid cat pot sa platesc ca insista la sefii lui sa platesc 800 lei doar.ca astfel ma actioneaza in instant.
Din anul 2008 nu s-a prescris suma eu primind doar acum notificarea ?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca "chiar nu stii" inseamna ca e o eroare.
Fa-le o adresa oficiala prin care le aduci la cunostinta tot ce tine de acest subiect si gasiti o cale de mijloc : eu nu cred ca Telekomul nu te-a notificat. Sumele nu se prescriu cand exista documente prin care se solicita debitul (corespondenta) chiar daca tu nu raspunzi la acea corespondenta.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#3 Mesaj de tudoraf841 »

nr. de zile de la data cesiunii catre intrum este de 4011 zile, deci cesiune a fost facuta demult si eu doar acum am primit prima notificare de la intrum.
Eu acum nu ar trebui sa mai am treaba cu telekomul ci cu intrum care a preluat acum 11 ani creanta.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#4 Mesaj de pomparaus »

La firma de recuperare m-am referit sa le faci adresa oficiala si sa gasiti o cale de mijloc.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#5 Mesaj de tudoraf841 »

nu vreau sa platesc nici un cent ca la un moment dat vroiau doar 10% din suma, ca la piata , notificarile trimise de ei trebuiesc cu confirmare de primire ca sa fie valabile si de atatia ani s-a prescris suma ,am facut acum adresa si la telekom unde mi-au raspuns imediat si sa le trimit hartiile primate de la intrum .
voi reveni

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#6 Mesaj de pomparaus »

Citez "am avut un abonament de telefon telekom pe 2 ani de care chiar nu stiu" si acum zici ca "nu vreau sa platesc nici-un cent ca......"
Pana la urma tot platesti si de obicei platesti cat nici nu face.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#7 Mesaj de tudoraf841 »

am avut un abonament de telefon telekom pe 2 ani /spun ei dar eu nu stiu de acest abonament si acum astept raspuns de la telekom si daca chiar este asa o sa vad daca suma nu s-a prescris in 11 ani

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#8 Mesaj de pomparaus »

Ce sa se prescrie, daca ai dosar de recuperare?!

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#9 Mesaj de cerbui »

Consultati un avocat el va poate da cele mai bune relatii;

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#10 Mesaj de cerbui »

Prescriptia se intrerupe doar prin depunere de sume de catre debitor si prin recunoasterea debitului;cred ca din aceasta cauza va spune firma de recuperare ca puteti plati cat vreti.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#11 Mesaj de tudoraf841 »

exact,termenul de a initia o executare silita este prescris

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#12 Mesaj de pomparaus »

Una e prescriptia si alta e prescrierea.
Telekom nu a renuntat la creanta asupra @tudoraf841 (daca nu exista nici-o corespondenta, notificare, da, suma s-ar fi prescris) : a cesionat-o lui INTRUM care cu asa ceva se ocupa de "recuperarea creantelor".
Daca Intrum nu te-a notificat timp de 11 ani (ceea ce nu cred) si poti sa faci dovada , da, poti sa te lupti cu ei, sa apelezi la un avocat cum te-a sfatuit @cerbui si sa nu recunosti debitul pe care ti-l cer (acel debit a ajuns la asa suma de 4500 lei prin dobanzi si penalitati cumulate in acesti 11 ani) , dar daca ei au dovada ca ai fost notificat, nu scapi de debitul pe care il vei plati (ei din ce sa traiasca, cu asa ceva se ocupa?!) : amiabil, cu angajament de plata a sumei esalonate pe o anumita perioada de timp, si de aici intervine intreruperea prescriptiei Intrum.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#13 Mesaj de tudoraf841 »

bun, sa zicem ca accept sa platesc suma propusa ca sa stinga litigiul suma care este mica dar sant eu sigur ca dupa plata acestei sume eu recunoscand prin asta debitul ei nu se indreapta asupra mea ca sa platesc si diferenta ?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#14 Mesaj de pomparaus »

Nu ai inteles : trebuie sa va intalniti sa restabiliti suma de plata (daca faci dovada ca ei au fost de rea credinta si nu te-au anuntat) si sa stabiliti (recalculeze) O ALTA SUMA DE PLATA (pt.ca tu nu recunosti debitul de 4500 lei).
Sa fii sigur ca te vor actiona in judecata si vei plati si cheltuieli de judecata in plus.
Negociaza cu ei!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recuperare sume telekom/firma de recuperare

#15 Mesaj de tudoraf841 »

ok, o sa vad ce fac si voi reveni
multumesc

Scrie răspuns