Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#1 Mesaj de paturcai »

Despre ANAF
O mare problema care sâcâie comunitatea contabililor de ceva vreme este aceea legata de completarea declarațiilor. Oricare dintre ele.
Nici acum nu inteleg de ce trebuie un contribuabil sa stie ca 11.1 este de fapt 11.3 unde E3_44=>0 daca salariatul este 1 si nu gresit cum pune majoritatea 0 lasand la o parte faptul ca suma din G1=W6 (<1)+Y/radical din F6<>logaritm in baza 10 din S76 este in concordanta cu fondul de salarii din T18.

Ce legatura are aceasta porcarie cu evidenta contabila?
Vine nu-stiu-ce-figura-grava si decide ca se dau nu-stiu-ce-sporuri pentru cei din nu-stiu-ce-domeniu.
Vine randul ANAF care modifica/adauga la stufoasa D112 urmatoarea „sintagma” (nici nu se poate numi in vorbe ce urmeaza):
Daca inainte E3_44=>0 salariatul fiind 1, acum mai intervine sporul numai daca: E33_44=0 indice 1 daca si numai daca este 1 indiferent de baza care a devenit G2=W6(<>1)+Y/radical din F6<>logaritm in baza 10 din S76 indice 2 care este total diferit de S76 initial in totala contradictie cu T18 initial.
De ce trebuie contribuabilul sa suporte costul implementarii acestor modificari legislative?
Oricum cei care fac astfel de „programe” stiu mult mai bine cum si de ce trebuie sa fie completat in acest fel; eu – contribuabil – trebuie – in marea majoritate a cazurilor – sa suport orice modificare de acest gen (ma refer la softul de contabilitate pe care-l folosesc); sigur pentru un „scriitor de programe” aceste modificari legislative sunt „mană cerească” dar pentru mine utilizator si raportor sunt o pierdere de resurse: timp si bani.
ANAF iti pune la dispozitie GRATUIT (ce gluma nefericita) programul de asistenta pentru a declara taxele si impozitele….desi eu ar trebui sa le completez online si sa iau de acolo rezultatul.
Vorba unui coleg: am incercat sa completez “manual” D112 si dupa 30 de minute am vomat pentru ca nu intelegeam de ce T18 ar fi trebuit sa fie legat de 11.3 unde E3_44 de fapt nu este =>0 ci ca 1.
Vrei sa ai D112 completata corect?!
Foarte bine!
Atunci, in SPV, creaza posibilitatea ca noi sa incarcam suma bruta, sporurile, cu toate elucubratiile legislative pe care le spui public si vei avea exact ce-ti doresti.
In urma acestor „completari online” se pot genera (in SPV) Statele de salarii cu sumele corespunzatoare, eventual cu notele contabile (cum de altfel este si normal pentru ca Ministerul de Finante este normalizatorul roman in ceea ce priveste reglementarile contabile nationale) si cu ordinele de plata gata generate. Si toata lumea va fi multumita.
Asta este normalitatea nu magariile de programe de asistenta cu care suntem asaltati la fiecare 6 luni si pe care trebuie sa le stii. NU! NU TREBUIE SA STIU NIMIC. Daca vreau sa stiu si sa verific ANAF atunci nu am decat sa fac aceasta verificare pentru ca vreau eu CONTRIBUABIL.
Incredibil dar singurii care stiu sa completeze D112 sunt programatorii: ei iti vor spune si treziti din somn in puterea noptii, de ce trebuie ca Y/radical din F6 sa fie <> logaritm in baza 10 din S76.

Despre Casa de Sanatate:
Concediile medicale (toti p’-afar-istii’ au ajuns la Casa de sanatate) ar trebui sa fie inregistrate in sistemul de la Casa de sanatate imediat ce au fost emise folosind softul pe care medicii il folosesc pentru emiterea unor astfel de certificate.
Concediile medicale - dupa incarcarea in sistem - sa fie calculate si contribuabilului sa-i fie adusa la cunostinta suma de care va beneficia in viitor si notele contabile aferente; contribuabilul trebuie doar sa valideze in 90 de zile acest calcul; oricum casa de sanatate are TOATE datele pentru fiecare persoana in parte (doar sunt emise carduri de sanatate)
Iata ce se intampla la Casa de Sanatate: cel putin in Bucuresti incarci 2 fisiere pe care apoi le tiparesti si le trimiti cu un curier (25 lei) pentru a fi incarcate in sistemul lor si sa primesti un email de confirmare daca sunt acceptate sau NU. Daca nu sunt acceptate (ai scris gresit SLR si loc de SRL; VAI DE MINE! EROARE FATALA DE PARSARE esti aproape sa-ti pierzi viata) le refaci, le reincarci si le retrimiti tot cu curierul (25 lei).
Primesti acceptul cu un numar de inregistrare (exemplu: 25221); pui exemplarul roz al certificatului medical completat impreuna cu emailul in care ti s-a acceptat depunerea; fara sa vrei, gresesti si treci pe plic numarul 22521 (in loc de 25221); EROAREA NU MAI ESTE FATALA ci este MORTALA; Casa de sanatate iti respinge plata (oricum nu mai platesc ca nu au fonduri) pe motiv de EROARE MORTALA iar tu contribuabil constati ca de fapt nu mai poti recupera niciodata banii cuveniti pentru incapacitatea de munca a unui angajat care era aparat de lege; de fapt el este aparat, problema esti TU, CONTRIBUABILULE care sugi din sangele poporului, seva lui si te plimbi la Monaco sau Zanzibar pe aceasta seva.


Pe scurt:
TOATE declaratiile sa fie completate ONLINE iar ANAF sa genereze acele declaratii, notele contabile aferente si ordinele de plata. Contribuabilul este PARTENER al ANAF si nu angajatul ANAF sa-i stie toate "filozofiile".
TOATE concediile medicale sa fie incarcate in sistemul Casei de Sanatate in momentul emiterii oricarui document (retete, concedii medicale, etc) contribuabilul trebuind DOAR sa valideze
Ultima oară modificat Mar Ian 05, 2021 2:06 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#2 Mesaj de tomac »

2. Sunt încărcate toate, absolut toate. Problema este că nu le pasă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#3 Mesaj de paturcai »

Stiu Cristi!
Stiu cat ai scris pe aceasta tema
Stiu cat necaz si lehamite sunt in sufletele tuturor colegilor de breasla.
Esti singurul care a mai "miscat" pe aceasta tema.
Chiar nu putem sa facem nimic in aceasta privinta?
Este comunitatea contabililor atat de dezbinata incat sa nu-i pese nimanui?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#4 Mesaj de ovidiuo »

Nu cred că este vorba de dezbinare .. pur și simplu suntem "cei mai proști din curtea școlii" și nu contăm .. nu ține nimeni seama de părerile noastre ! aaaa.. și CECCAR-ul ne apără profesia și interesele "din părți" .. 😐

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#5 Mesaj de manuelav »

Stie cineva cum se trimit efectiv formularele originale CM la CASMB ca sa nu ma trezesc ca nu sunt luate in considerare? Astia la Posta Romana o dau in haos cu note de inventar, borderoul de trimitere, buletin de expeditie, si alte hartoage. A trimis cineva prin curier rapid sau trebuie doar cu mizeria de posta romana care a inventat birocratia in Romania? :?

Din cate am vazut anul asta o sa deconteze mai rar asa CM deci abia asteapta sa te prinda ca nu ai sapca...
tomac scrie: Mar Ian 05, 2021 2:05 pm 2. Sunt încărcate toate, absolut toate. Problema este că nu le pasă.
M-am gandit ca e o schema de sifonare bani pentru Posta ROmana...trebuie sa manance si gura lor!

marcug217
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 30, 2009 2:00 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#6 Mesaj de marcug217 »

Da,se intra pe CASMB registratura dreapta sus,se merge la final pe CM juridice. Se listeaza un formular de cerere agreat de ei .Nu primeste cererea din SAGA.Se completeaza se salveaza.La fel se procedeaza si cu centralizatorul care musai trebuie sa fie xl.Altfel te scoate din program.Le atasezi ,le trimiti pas 2,pas 3 iti da un nr si apoi stepti cateva zile pana primesti de la ei daca e bine sau nu.Dupa le trimiti asa cum cer ei prin posta sau curier.Nu te primesc la ghiseu.Asa e in BUCURESTI.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#7 Mesaj de pomparaus »

Ba primesc cererea cat si XL-ul din Saga (vorbesc de Bucuresti S2), eu am depus destule la care am primit confirmare de depunere la ei in urma verificarii transmiterii on-line .

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#8 Mesaj de manuelav »

Eu ma refer acum la actele necesare a se trimite postal (sau curier?). Confirmarea de primire, nota de inventar (opis), CM formularul roz, cererea in original si mailul de acceptare.
Problema curierului e ca ei nu au formular confirmare de primire....in schimb au Opis- poate tine acesta loc si de confirmare de primire si nota de inventar?

oprisp
Mesaje: 11
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:51 am

Re: Daca as fii seful ANAF si al Casei de Sanatate

#9 Mesaj de oprisp »

Am o neclaritate: in D112 la sectiunea D-concedii medicale cf OUG 158/2005, la rd 3 si 4 apare explicatia:Seria/Numarul certificatului de concediu medical anterior/initial.
In declaratia lunii ianuarie a fost introdus cuvantul"anterior".
In instructiunile formularului 112 la rd.3 si 4 scrie Seria respectiv Numarul certificatului de concediu medical initial, doar atunci cand exista si certificate medicale in continuare.
Ce credeti, pe care trebuie sa-l trecem la rd 3 si 4, certificatul initial sau pe cel anterior? Mentionez ca am intrebat si la CAS si nu mi-au dat un raspuns!

Scrie răspuns