DUF

Mesaj
Autor
vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

DUF

#1 Mesaj de vatmanuc »

Buna ziua Am urmatoarea speta,daca ma poate ajuta cineva O persoana fizica neautorizata a mostenit un ecograf si il vinde urmand sa faca un ct de mana incheiat intre parti pt. a primi banii prin Banca. Va trebui sa plateasca imp.pe veni? E obligatoriu sa il declare prin Declaratia unică? Care ar fi regimul fiscal? Multimesc

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: DUF

#2 Mesaj de gheorghei642 »

ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse - Legea nr.227/2015 in form aplicabila din 08.04.2021_
.....
(2) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:
........................
g) veniturile din activități, altele decât cele de producție, comerț, prestări de servicii, profesii liberale și din drepturi de proprietate intelectuală, precum și activități agricole, silvicultură și piscicultură, pentru care sunt aplicabile prevederile cap. II - Venituri din activități independente și cap. VII - Venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură;
Norme metodologice
.......................
34. (2) În veniturile din activitățile prevăzute la art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal sunt cuprinse veniturile realizate de contribuabilii care nu sunt înregistrați fiscal potrivit legislației în materie și care desfășoară activități de producție, comerț, prestări de servicii, profesii liberale, din drepturi de proprietate intelectuală, precum și venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, fără a avea caracter de continuitate și pentru care nu sunt aplicabile prevederile cap. II Venituri din activități independente și cap. VII Venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură din titlul IV al Codului fiscal.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DUF

#3 Mesaj de tomac »

Nu datorează nimic. În acest caz este considerat bun din patrimoniul personal pe care îl poate vinde fără probleme și fără a plăti un impozit.
Vedeți art.62 lit.m care definesc veniturile neimpozabile.
m) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și mobile din patrimoniul personal, altele decât câștigurile din transferul titlurilor de valoare și/sau aurului financiar prevăzute la cap. V - Venituri din investiții, precum și altele decât cele definite la cap. IX - Venituri din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal;
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns