declaratia 010 radiere

Mesaj
Autor
rusul659
Mesaje: 45
Membru din: Mie Feb 18, 2009 12:00 am

declaratia 010 radiere

#1 Mesaj de rusul659 »

va ror sa ma ajutati intr-o problema.SC a intocmit bilantul de inchidere cu data de 31.03.2021.Certificatul de radiere de la reg.com. a fost eliberat cu data de 22.04.2021 dar a fost primit pe data de 17.052021 la societate.Intrebarea este cu ce data depun decl.010 pentru radiere la anaf. va multumesc

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: declaratia 010 radiere

#2 Mesaj de ovidiuo »

Eu as lasa ANAF-ul sa radieze firma, singurel .. oricum Registrul Comertului comunica ANAF-ului firmele care se radiaza ...
"ART. 90 Radierea înregistrării fiscale
(1) Radierea înregistrării fiscale reprezintă activitatea de retragere a codului de identificare fiscală și a certificatului de înregistrare fiscală.
(2) La încetarea calității de subiect de drept fiscal, persoanele sau entitățile înregistrate fiscal prin declarație de înregistrare fiscală potrivit art. 81 și 82 trebuie să solicite radierea înregistrării fiscale, prin depunerea unei declarații de radiere. Declarația se depune în termen de 30 de zile de la încetarea calității de subiect de drept fiscal și trebuie însoțită de certificatul de înregistrare fiscală în vederea anulării acestuia. Radierea înregistrării fiscale se poate efectua și din oficiu, de către organul fiscal, ori de câte ori acesta constată îndeplinirea condițiilor de radiere a înregistrării și nu s-a depus declarație de radiere.
(3) Radierea înregistrării fiscale se efectuează din oficiu, de către organul fiscal central, în cazul decesului persoanei fizice sau, după caz, încetării existenței persoanei juridice potrivit legii.
(4) Codul de identificare fiscală retras ca urmare a radierii înregistrării fiscale poate fi utilizat ulterior radierii numai pentru îndeplinirea, de către succesorii persoanelor/entităților care și-au încetat existența, a obligațiilor fiscale aferente perioadelor în care persoana/entitatea a avut calitatea de subiect de drept fiscal.
"

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: declaratia 010 radiere

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Accesati www.mfinante.gov.ro, alegeti " Informatii fiscale si bilanturi " cautare dupa CUI si veti obtine Raportul cu informatiile, la zi, pentru agentul economic cu codul unic de identificare ......
La linia " Stare societate " aveti inscrisa mentiunea " Dizolvare cu lichidare (Radiere) din data de ..................., aceasta din urma fiind data pe care o puteti folosi, fara probleme, la completarea D010.

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: declaratia 010 radiere

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Completare: Atenție! Declarația de radiere va fi însoțită de actul doveditor cu privire la încetarea calității de
subiect de drept fiscal, precum și de certificatul de înregistrare fiscală, în vederea anulării acestuia

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: declaratia 010 radiere

#5 Mesaj de pomparaus »

@rusul659 : nu ai zis daca ai depus bilantul pe zero+celelalte documente cerute si la Anaf?

Scrie răspuns