Persoana fizica independenta cu cod de inregistrare fiscala ce declaratii depunem?

Mesaj
Autor
paunm233
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 10, 2012 9:28 am

Persoana fizica independenta cu cod de inregistrare fiscala ce declaratii depunem?

#1 Mesaj de paunm233 »

Buna ziua, am depus astazi la ANAF formularul 150 pentru semnatura electronica pentru PFI asociat cu codul de inregistrare fiscala dat de ANAF. Mi-au spus la ghiseu ca trebuie sa depun declaratia unica 212 pe anul 2021 cu venit esmitat a se realiza pe anul 2021. Am descarcat formularul, am inceput sa il completez, dar la rubrica CNP/NIF nu m-a lasat sa introduc codul de inregistrare fiscala, si a trebuit un cod de 13 cifre. Am introdus CNP. Asa a mers. l-am depus pe e-guvernare, dar spune ca nu am dreptul sa depun cu semnatura electronica pentru CNP, eu sunt autorizat cu semnatura pentru CIF!!! Ce pot face in cazul acesta?
Ce declaratii se depun pentru un PFI, cu CIF, neplatitor de TVA, care va elibera o factura pe luna? Nu merge sa il asimilam microintreprinderilor, sa depun D100?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Persoana fizica independenta cu cod de inregistrare fiscala ce declaratii depunem?

#2 Mesaj de balazse »

Trebuia sa creezi un cont in SPV pentru persoana fizica (CNP) si sa depui acolo declaratia, sau sa depui cererea 150 si pentru CNP.
Totusi ce intelegi prin "PFI asociat" (cumva titular)?
De ce sa il asimilezi cu o societate comerciala?
De altfel, depui aceleasi declaratii ca pentru un PFA/II.

paunm233
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 10, 2012 9:28 am

Re: Persoana fizica independenta cu cod de inregistrare fiscala ce declaratii depunem?

#3 Mesaj de paunm233 »

Am inteles. Multumesc frumos de informatie.

Scrie răspuns