societate cooperativa

Mesaj
Autor
ploscariuv555
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 26, 2007 12:00 am

societate cooperativa

#1 Mesaj de ploscariuv555 »

La multi ani ! va doresc multa putere de munca ,rabdare si sanatate !

Va rog ,sa ma ajutati !! am o societate cooperativa , cu cod caen 0149, cresterea albinelor, din 2018, care nu a avut activitate , si a fost inregistrata de la infiintare ca platitoare de impozit micro!
Anul trecut a obtinut fonduri europene, a construit o cladire si are toate dotarile necesare pentru procesarea mierii de albine, incepand cu 2022. Intrebarea mea este trebuie sa schimb vectorul fiscal si sa o trec la impozit pe profit ??!!...am citit legea 227/2015 , legea 21/2019 privind derogarile...dar nu sunt lamurita .Poate ma ajutati voi! Multumesc anticipat !

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: societate cooperativa

#2 Mesaj de gheorghei642 »

ploscariuv555: Avand in vedere prevederile art.76 din Legea nr. 21 din 8 ianuarie 2019 pentru modificarea și completarea Legii cooperației agricole nr. 566/2004, vectorul fiscal corect al activitatii ar fi trebuit pentru o cooperativa agricole sa fie de platitoare de impozit pe profit. Potrivit aceluiasi articol, cooperativele agricole care îndeplinesc condițiile de microîntreprinderi nu intră sub incidența Titlului III «Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor» și datorează impozit pe profit. Cooperativele agricole care procesează produsele agricole și/sau care produc/comercializează material genetic și/sau au activitate de creștere și/sau activitate de reproducție sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru o perioadă de 5 ani începând cu luna următoare intrării în vigoare a Legii nr.21 din 8 ianuarie 2019.

Scrie răspuns