renuntare la SPV

Mesaj
Autor
musteaa393
Mesaje: 15
Membru din: Joi Iun 08, 2017 9:47 am

renuntare la SPV

#1 Mesaj de musteaa393 »

Buna ziua,
Am inregistrat pe certificatul meu digital , in calitate de contabil angajat, in SPV, 5 firme. Mai colaborez cu 3. Pentru celelalte cum pot scapa de mesajele de la Anaf in SPV? Daca intru pe SPV -UL meu, la sectiunea RENUNTARE SPV , apare mesajul

-CNP/CUI-ul xxxxxxxxxxxxxxxxx dorește să renunțe la SPV. Considerăm ca acționați în limitele mandatului dat de această persoană. Înțelegem că acea persoană dorește să renunțe la comunicarea actelor administrative prin SPV.

-În situația în care sunteți reprezentantul legal al unei persoane juridice (sau unei alte entități fără personalitate juridică), renunțarea la serviciul SPV se face pentru persoana pe care o reprezentați în mod legal;
Dacă sunteți singurul reprezentant legal, prin decizia dumneavoastră de a renunța la utilizarea SPV, înțelegem de asemenea că doriți ca persoana juridică (sau altă entitate fără personalitate juridică) pe care o reprezentați să nu mai utilizeze SPV, prin urmare ca oricare alt împuternicit sau reprezentant desemnat să își piardă dreptul de reprezentare al persoanei juridice.

Mi se pare mie, sau intr-adevar prin aceasta eu de fapt ii sterg din SPV? E corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: renuntare la SPV

#2 Mesaj de balazse »

Intrii in SPV -> in partea dreapta sus este un icon de utilizator (langa butonul "deconectare") -> daca te pozitionezi iti apare un ecran unde in partea de jos apare "renuntare SPV", incearca acolo.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: renuntare la SPV

#3 Mesaj de avramg »

completezi formularul 153 si il trimiti pe e-mail la admin.portal@mfinante.ro

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: renuntare la SPV

#4 Mesaj de balazse »

Pentru MusteaA393
Scuze, se pare ca am citit prin graba mesajul.
Daca esti singura persoana care are acces la SPV pentru firma in cauza, este normal ca ramane fara SPV, pana cand o alta persoana nu se va inregistra.

Pentru AvramG
Optiunea de mai jos nu ii valabila?
https://www.anaf.ro/revocare/

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: renuntare la SPV

#5 Mesaj de avramg »

este valabila doar pentru revocare depunere declaratii...pentru revocare SPV nu este valabila

Scrie răspuns