PAUZA !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

#61 Mesaj de meira »

Mi-ai inveselit dimineata. Multumesc! :lol:

Avatar utilizator
bohug955
Mesaje: 53
Membru din: Vin Aug 03, 2007 12:00 am

#62 Mesaj de bohug955 »

Buna dimineata tuturor

Cu toate ca sunt inscrisa in forum din 2007, nu am intrat niciodata pentru a citii sau intreba ceva.

De cand cu cautarea unei vers. saga din 2005, am intrat si am citit cam peste tot.
Nu mi-am imaginat ca pe un forum unde se "intalnesc" contabilii si discuta de probleme serioase, se poate rade din tot sufletul si te poti si relaxa si uita de stres.
Pana ieri nu stiam pe nimeni, iar acum la uni le stiu si ziua de nastere, varsta sau daca ultima litera este pt. el sau ea.
DE AZI cu voi o sa inceapa fiecare zi, ca sa ma binedispum.

CE BINE CA EXISTATI

:D :D :D :D :D

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#63 Mesaj de teodorg133 »

Bravo...welcome !! :wink:

ps..ai gasit vers din 2005?? :cry:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
bohug955
Mesaje: 53
Membru din: Vin Aug 03, 2007 12:00 am

#64 Mesaj de bohug955 »

din pacate nu

Am ultima vers. in lei vechi de la D-nul NICA, candva prin 2008 l-am primit, si de la vers. 298/2007 de cand m-am inscris eu. mie imi trebuie o vers. care face conversia de la Rol la Ron ( sigur candva in iul-2005).
Dar mai astept ca tot nu am alta solutie.
As putea sa lucrez in Ciel ca am avut pana in martie 2008 abon. dar de cand cunosc Saga, Cielul nu mai exixta in calculator si nici nu vreau , ca-mi da dureri de cap.

:?

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#65 Mesaj de teodorg133 »

Dar, daca tot nu gasesti vers.cu denominarea, ar treb sa te chinui sa denominezi tu sing.sumele si sa le introd.in program...parerea mea....
te ajuta asta cu ceva ?
http://download.kappa.ro/action__file/id__1618
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
bohug955
Mesaje: 53
Membru din: Vin Aug 03, 2007 12:00 am

#66 Mesaj de bohug955 »

Multumesc pentru ajutor :) . M-am hotarat sa va urmez sfatul si sa denominez (cu creiunul) si sa incarc in vers.298 cu SI si Total rulaje, incet(la Furn. si Cli. ziceam ca nu se mai termina), dar s-a rezolvat.
Un sfarsit de saptamana cu soare va doresc acolo la Constanta. Aici unde locuiesc eu este atat de frumoasa vremea ca ne minunam ca avem 24 C aici la "Polul frigului".
Numai bine si inca o data MULTUMESC. :D

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#67 Mesaj de teodorg133 »

Multumesc pt...soare !! :cry: azi nu e ..e innorat si miroase a toamna gri..!!
la Constanta vara a trecut..vb cantecului
:wink:


PS..postez ceva ce mi-a placut (pe de o parte) si ce NU mi-a placut (pe de alta parte :wink: )

Anul acesta distinsii membrii ai comitetului premiilor Nobel au considerat ca Herta Muller este cea ma buna scriitoare, rasplatind-o pentru 'onestitatea prozei' sale. Povestiri si romane care descriu opresiunea, calcarea in picioare a demnitatii umane si toate ororile si terorile provocate de comunism.
Nascuta in 1953 intr-o familie de svabi din Banat, Herta Muller se imprieteneste cu studenti si scriitori de origine germana, membri ai grupului dizident Aktionsgruppe Banat - fapt care o plaseaza in vizorul Securitatii. Pentru ca refuza sa colaboreze, scriitoarea devine dusman al statului si subiect a doua dosare. Operele sale zugravesc autentic oprimarea si suferintele prin care a trebuit sa treaca, groaza urmaririi si a permanentei lipse de intimitate.

Nu ne putem mandri cu un laureat al premiului Nobel. Nu putem spune, din pacate, decat ca Romania i-a oferit Hertei Muller doar spatiul si timpul terorii, din care s-a nascut o geniala opera. Din care s-a nascut apoi premiul Nobel pentru literatura. Intr-un interviu acordat anul trecut cotidianului Evenimentul Zilei, Herta Muller declara: 'Daca as trai in Romania de acum, as innebuni a doua oara'. Scriitoarea considera ca nimic nu s-a schimbat dupa 20 de ani in tara noastra, fiind urmarita chiar la vizita sa de anul trecut in Romania. 'Este atata indiferenta in tara asta (...) N-as fi putut sa rezist sa vad zilnic ca, in toate locurile importante, sunt aceiasi oameni ca inainte, sau care au aceeasi mentalitate. Practic nu s-a schimbat nimic.'

Este dureros ca un cetatean roman sa spuna asta despre tara in care s-a nascut. Dar, din pacate, este adevarat. Cenzura nu mai este, insa invidia si indiferenta oamenilor i-au luat locul si au o putere mai mare...
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#68 Mesaj de teodorg133 »

Nascuti la inceputul anilor 70-80,


Vedem acum in anul 2009 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur
de 50 de ani.

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea" , "Castel", "Ratele si "vanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea","Sticluta cu otrava", "Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii
care au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam a filme 2 zile inchisi in casa), primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu CD-uri.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.

Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza...

Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas .. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa.Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.

Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys si Take That, si inca nu auzisem de manele singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam!

Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.

Am citit "Licurici", "Pif", Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe
E-uri", iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti", sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura" pe cine "iubeam"..

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si
toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers" ...

Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru !


PS...Mi-au trimis aceste randuri fetele mele...cele 4....ele isi amintesc, noi am trait mai mult decat isi amintesc ele si eu va impartasesc dvs. celor care va regasiti printre aceste randuri !!! :wink: :wink: ....
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
bohug955
Mesaje: 53
Membru din: Vin Aug 03, 2007 12:00 am

#69 Mesaj de bohug955 »

Da intradevar am cazut pe ganduri si mi-am amintit, ca mai pastrez caietul sau Jurnalul de la sf.cl a VIII-a, cand aveam in piep funda de cca 1m si asa se stia ca suntem la sf. Scolii Gen. pe care colegii au scris si desenat, dorind sa lase o amintire pe aceea panglica roz, alba sau bleu.
Eu, mai am impachetata panglica, dar anii si-au pus amprenta si aici. Vai cum au trecut anii :cry:

Si de 1 Martie aveam cate 20-30de martisoare in piept. De MOS GERILA (ca asa se numea atunci) ce norocoasa ma simteam daca puteam pune in pom ciocolatelele acelea mici in staniol galben 1cm pe 2-2,5cm se vindeau in cutii si erau pe 3 nivele cite 50 pe nivel (sigur va aduceti aminte). Cu cate au fost si nu mai sunt, am putea scrie un roman intreg, sunt amintiri frumoase si sunt ale noastre.

Dar s-au dus. Eu incerc sa ma bucur de tot ce ma inconjoara, sa iau viata asa cum este (uneori totusi prea stresanta) si cu Dumnezeu inainte.

P.S.
Fetelor tale numai bine si sa fi mandra de ele.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

#70 Mesaj de robut »

Da,da,da........am trait.......frumoase amintiri.....multumesc d-na Teodorg133

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#71 Mesaj de teodorg133 »

Nu am putut sa ma abtin sa nu va postez ceva, sa ne destindem, pt ca vine w/e.. :lol:

stiri pe mapamond:
-saptamana trecuta oficialii americani au reusit sa descifreze una din cutiile negre ce apartine primului avion de la 11 septembrie.continutul acesteia a fost facut public,iar mesajul descifrat este:
-no,mai Funare,da' tu esti sigur ca asta e Budapesta,ma?!....


:wink:

Un cuplu ia cina intr-un restaurant de lux. La un moment dat se apropie de masa lor o femeie foarte atragatoare si clar mai tanara decat sotia.Necunoscuta se apleaca si-l saruta pe barbat cu un gest plin de familiaritate si tandrete. Sotia hiper-revoltata intreaba:
- Cine e fufa asta? - la care sotul raspunde calm:
- E amanta mea!
Sotia riposteaza pe un ton ucigas:
- Divortez! Ma mut inapoi la mama!
Sotul nu-si pierde calmul si-i raspunde:
- Bine, daca tu crezi ca iti va fi mai bine asa. Dar nu uita ca dupa divort se vor termina vacantele in strainatate, shopping-ul de Craciun la Paris , vacantele de schi in Alpi si asa mai departe. Eu nu tin neaparat sa divortez dar nu iti voi sta in cale.
Minute de tacere in clinchet de tacamuri. Deodata se deschide usa si intra cel mai bun amic al cuplului la brat cu o femeie tanara si atragatoare. Sotia intreaba consternata:
- Cine-i tipa care a intrat cu Mitica?
Sotul raspunde fara vreo modificare in tonul vocii:
- Este Fifi, amanta lui.
Dupa alte cateva secunde de tacere se aude vocea sotiei spunand:
- A noastra-i mai frumoasa

:wink:

un arab la aeropot:
vamesul;-name?
arabul:abdul al rhazib
v:-sex?
a;-three or five times a week
v:-no,i mean male or female?
a:-male.female,sometimes camel..
v:-holly cow!
a:yes..cow,ship,animals in general
v:-but isn't that hostile?
a:-horse style,doggy style,any style..
v:-oh!dear...
a;-no,no,no!!! deers run too fast!

:oops: :oops:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

#72 Mesaj de bogeanua »

:lol: :lol: :lol:

__________________________________________________
Ultima oară modificat Sâm Oct 17, 2009 8:15 am de către bogeanua, modificat 1 dată în total.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#73 Mesaj de paturcai »

;-)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
bohug955
Mesaje: 53
Membru din: Vin Aug 03, 2007 12:00 am

#74 Mesaj de bohug955 »

:D :D :D

mogaa
Mesaje: 146
Membru din: Mar Oct 09, 2007 12:00 am

#75 Mesaj de mogaa »

:lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns