EROARE OP_FV2020

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
stancum347

EROARE OP_FV2020

#1 Mesaj de stancum347 » Vin Oct 30, 2020 11:49 am

Buna ziua!
Laptop nou, Windows 10 Pro nou, OP_FV proaspat instalat sub toate formele (in si in afara Program Files, cu sau fara pauze-semne intre ele, cu sau fara baza de date, schimbat format data, incercare compatibilitati etcetera) - cu toate astea primesc aceeasi eroare (run-time error 424 - vezi poza) cand doresc sa le salvez in PDF (cu CutePDF writer), cam o data la 2-3 op-uri sau fv-uri... A reusit cineva sa ii dea de cap, dintre cei carora nu le-a mers din start (sunt persoane care se pare ca nu au intampinat dificultati)? Multumesc anticipat.

https://ibb.co/6sm7vxW

paturcai

Re: EROARE OP_FV2020

#2 Mesaj de paturcai » Vin Oct 30, 2020 3:59 pm

Cel care a deschis ochii mai multora dintre noi a fost TomaC
IN momentul in care alegeti generarea unui OP, fie alegeti sa fie generat in PDF (SAGA are inclusa aceasta posibilitate cand dam sa tiparim) fie alegem la imprimanta MicrosoftToPDF (este o "imprimanta" care salveaza documentele - oricare ar fi ele - in format PDF)
Chiar daca aveti CUTEPDF, renuntati la el, instalati versiunea gratuita Adobe Reader DC si veti vedea ca nu veti mai avea acele probleme.
Reiau: (dupa ce instalati versiunea Adobe Reader DC)
Cand dati sa tipariti ordinul de plata, in fereastra de dialog aparuta aveti posibilitatea sa: vizualizati, PDF (adica sa sa se salveze acel document in PDF), Excel sau imprimanta
Alegeti PDF
Microsoft Print PDF este o imprimanta virtuala a sistemului de operare WIN10 si merita sa o incercati.
Ca sa puteti folosi cu succes, trebuie sa selectati imprimanta MICROSFT PRINT PDF ca fiind cea implicita (principala)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stancum347

#3 Mesaj de stancum347 » Mar Noi 03, 2020 1:50 pm

Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns, dar, din pacate, pe mine nu m-a prea ajutat. Dupa 1-2-3-4 pdf-uri salvate (chiar si cu imprimanta virtuala Microsoft PDF) mi se afiseaza aceeasi eroare 424. Cred ca Windows-ul 10 Pro adus la zi nu face casa buna cu programul ANAF-ului. Am ajuns la concluzia ca singura solutie viabila mie ar fi una bucata "virtual machine" cu Windows 7.
Toate cele bune, S

septimiuv

#4 Mesaj de septimiuv » Mar Noi 03, 2020 2:00 pm

Din pură curiozitate, de ce mai folosiți în secolul 21 ordinele de plată care se duc la bancă în format fizic?

stancum347

#5 Mesaj de stancum347 » Mar Noi 03, 2020 2:30 pm

Lasand la o parte curiozitatea dumneavoastra tendentios zeflemitoare, nu as putea sa va dau un raspuns revelator, eu, spre exemplu, ma "conformez" si le trimit clientilor pdf-urile pe e-mail. Restul e subiectiv. Fiecare face trecerea cand va considera oportun. Sau le place sa mearga si sa socializeze la banca, cine stie... Sincer sa fiu, o sa fac un studiu de caz si va anunt ce iese. :) Ganduri bune si multa sanatate, S

tomac

#6 Mesaj de tomac » Mar Noi 03, 2020 8:00 pm

Încercați să rulați în regim de compatibilitate. Și alegeți Windows 7.
Click dreapta pe iconița programului, alegeți "Proprietăți" și din pagina compatibilitate setați compatibilitatea cu un sistem de operare mai vechi.
Nu instalați în program files.
Pe de altă parte puteți tipări OP și din SAGA. OP cu cod de bare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine

Scrie răspuns