Eroare caractere diacritice

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
gemenei
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 20, 2020 10:16 am

Eroare caractere diacritice

#1 Mesaj de gemenei »

Buna ziua,
In tot programul unde ar trebui sa fie diacritice apare ori un patratel ori "?". Cum se poate rezolva ?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Eroare caractere diacritice

#2 Mesaj de stroescud »

Programul "nu stie sa citeasca" diacritice.
Despre ce program e vorba?

gemenei
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 20, 2020 10:16 am

Re: Eroare caractere diacritice

#3 Mesaj de gemenei »

SAGA C. Si daca verific CUI pentru furnizor sau client la fel , la adresa scrie acel patratel sau ? in loc de diacritice.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Eroare caractere diacritice

#4 Mesaj de stroescud »

Program - Sistem de Operare, O.S.(operatting System sau S.O. sistem de operare/
Windows, cu diversele variante sau Linux cu diverse variante.
Aplicatie- un ceva care se grefeaza pe sistemul de operare si puteti dumneavostra comanda pizza....
SAGA, este o aplicatie pe un sistem de operare, va asigur ca nu puteti comanda la domiciliu din SAGA, pizza.
Cu ceva timp in urma pe acest FORUM era o jale mare cu aplicanti in aplicatia SAGA, de pe OS-Windows (de la HP la win.10)
ca aveau probleme cu erori intr-o aplicatie facuta de ANAF, grefata pe Windows si introdusa in SAGA.
Acele erori erau generate tocmai de faptul ca in Denumirile de firme, in diverse comunicari erau folosite "diacritice" si "semne speciale"
Daca dumneavostra doriti sa reluati aceast parcurs de "vaicareli", de "SAGA nu stie" sunteti bine venit.
BTW, what the fuck va trebuie diacritice in SAGA?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Eroare caractere diacritice

#5 Mesaj de ovidiuo »

@stroescud : .. mai usor ! :D
@gemenei : Banuiesc ca va referiti la faptul ca atunci cand dati verificare la vreun client sau furnizor (intern) va apar diacritice sau la furnizorii externi va apar diverse semne "ciudate" .. Cand observati asa ceva, va duceti pur si simplu si inlocuiti caracterele "deosebite" cu literele corespunzatoare. Daca ma insel si nu asta este problema si dvs. doriti introducerea de diacritice in soft-ul SAGA (denumiri in meniuri, rapoarte etc.), atunci m-ati lasat mut ! :D

gemenei
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 20, 2020 10:16 am

Re: Eroare caractere diacritice

#6 Mesaj de gemenei »

@stroescud ce legatura are pizza sau ce vorbiti acolo? Nu am eu nevoie de diacritice. Asa apar denumirile in aplicatie/program sau cum vreti sa ii ziceti. Nu am eu nevoie de ele. Nu a fost o vaicareala, doar o simpla intrebare. Nu isi are rostul raspunsul dvs . Nu am zis nimic de SAGA nu stie.

@ovidiuo, nu va inselati. Asta e problema...am inlocuit semnele dar problema e ca la fel apare si in unele cuvinte din meniul APLICATIEI saga. Spre exemplu , daca vreau sa scot o confirmare de sold la fel apare la unele cuvinte care ar contine diacritice .In loc de " in evidentele noastre...." apare patrat " n" iar patrat.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Eroare caractere diacritice

#7 Mesaj de stroescud »

1- Suita MS Office cu licență, și aleasă în funcție de sistemul de operare, aka Windows-ul folosit
2 -Caractere: East European WIN-1250

ĂÎȘȚÂ
ăîșțâ

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Eroare caractere diacritice

#8 Mesaj de ovidiuo »

@gemenei: Mie imi apare asa => https://postimg.cc/876SvZ6J .. Am setat (pt. windows 10) in Control Panel -> Clock and Region -> Region -> Formats -> Format : Romanian si tot aici, langa Formats este si -> Administrative -> Language for non-Unicode programs -> aici am setat English (United States).

gemenei
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 20, 2020 10:16 am

Re: Eroare caractere diacritice

#9 Mesaj de gemenei »

Nu am office cu licenta. Sa fie din cauza asta?

@ovidiu am setat dar tot la fel apare .

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Eroare caractere diacritice

#10 Mesaj de stroescud »

gemenei scrie: Joi Aug 20, 2020 1:28 pm Nu am office cu licenta.
@ovidiu : Q.E.D.!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare caractere diacritice

#11 Mesaj de tomac »

În documentele emise de program nu sunt diacritice - poate doar â, î și ă. Ș și ț nu sunt sigur.
Dacă la denumirea terților vă apar semne în loc de diacritice este o problemă de sistem. Maparea caracterelor depinde de setările sistemului de operare și de fonturile instalate și nu are nimic de-a face cu programul. Nu contează că este sau nu instalat office decât pentru eventuale generări de fișiere excel la exporturi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

postoles
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Re: Eroare caractere diacritice

#12 Mesaj de postoles »

Nu stiu daca mai este de actualitate dar SAGA "stie" diacritice doar daca sunt setarile corespunzatoare in Windows.
De exemplu pentru Windows 10Imagine

Încuiat