Bilete la Ordin Emise

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
hermanc882
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Aug 01, 2009 12:00 am

Bilete la Ordin Emise

#1 Mesaj de hermanc882 »

Stimati Colegi pe Forum,
Stimati programtori SAGA

Dupa modificarile aduse TVA din acest an, au aparut cateva probleme semnificative, aferent evidentei si decontarii biletelor la ordin,( instrumente de plata specifice comertului din tara noastra).
Dupa ce saga este un sistem integrat de evidenta contabila si stocuri dotat cu un numar mare de functii, de care putem beneficia , dintre care o parte nu sunt vitale, ne confruntam cu o problema care la mine personal, dar sunt convins ca si la altii ultilizatori (societati care nu sunt cabinete de contabilitate) ne sunt vitale este evidenta corecta a instrumentelor de plata emise si decontul acestora.
Traind vremea informaticii , nu doresc sa ma intorc in epoca medievala pentru a tine evidente contabilke pe caiet cu patratele, desii la ora actuala sunt nevoit sa aplic aceasta metoda, pe care o consider nedemna de un program ca Saga.
In trecut evidenta biletelor la ordin functiona corect, si de aceasta functie ne foloseam foarte bine deorece ne era f. utila. La ora actuala daca aceasta aceasta functie este folosita ca sa arate corect scadenta nu functioneaza TVA, daca biletul se inregistraza doar in momentul in care este decontat de banca nu avem controlul biletelor emise.
Multi dintre utilizatorii forumului incearca fel si fel de trucuri , pentru a putea solutiona diverse situatii. (binenteles in limitele permise de lege)

Acum sa trec la problema reala de evidenta a instrumentelor de plata:

In continuare doresc sa print o problema la care nu gasim solutia corecta de functionare al decontului TVA

Iata situatia:
In data de 22.01.2013 se receptioneaza o factura pe materii prime ( 301-401)( 4428.TP-401)
In data de 23.01.2013 se emite un BO cu scadenta 30.01.2013 ( 401-403)( 403-5121)
Ce se intampla cu 4428.TP, nu apare in nota contabila , dupa ce devine exigibil (dupa decont) 4426-4428.TP
???
Asept un raspuns,cum se poate solutiona aceasta situatie?
Cu respect si sa aveti o zi buna

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bilete la Ordin Emise

#2 Mesaj de balazse »

Se pare ca exista un bug la progra. Incearca sa trimiti si un e-mail echipei Saga (aici sunt doar utilizatorii programului).

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bilete la Ordin Emise

#3 Mesaj de septimiuv »

actualizeaza programul

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bilete la Ordin Emise

#4 Mesaj de balazse »

Degeaba. :(

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bilete la Ordin Emise

#5 Mesaj de septimiuv »

daca stingerea facturii se face in ecranul intrari/iesiri cu efect comercial nu functioneaza pentru ca nu puteti introduce data scadenta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bilete la Ordin Emise

#6 Mesaj de balazse »

Am facut in meniul "cecuri, bo emise-primite", unde am inregistrat o platat partiala a unei facturi din ianuarie unde s-a bifat la TVA la incasare (unitatea este configurat cu TVA la incasare), iar la "data document" apare "30.01.2013", iar la "scadenta" apare "30.01.2013" si la inchidere de luna pentru TVA nu apare nici o inregistrare.
De altfel, ceea ce nu inteleg eu este ca nu apar in planul de cont analiticele pentru 4428.M, 4428.TP si 4428.TI.

dobricaf
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 11, 2013 4:27 pm

Re: Bilete la Ordin Emise

#7 Mesaj de dobricaf »

Din cate am inteles eu din legislatie si de la prezentarile facute de anaf, in cazul bo/cec, tva devine deductibil/colectat la momentul incasarii/platii efective in banca nu la momentul scadentei.
Deci dupa ce incasati/platiti efectiv instrumentul de plata prin banca se opereaza si in 4428

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Bilete la Ordin Emise

#8 Mesaj de balazse »

Facut si acest lucru, dar din pacate nu exista posiblitatea de a asocia iesirea banilor din banca cu biletul la ordin.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: Bilete la Ordin Emise

#9 Mesaj de paidolat181 »

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema! Ati descoperit vre-o rezolvare?
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilete la Ordin Emise

#10 Mesaj de tomac »

Nu e nicio problemă. A fost rezolvată demult.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat