Probleme antivirus AVAST

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
bogdan
Mesaje: 144
Membru din: Mar Feb 08, 2011 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme antivirus AVAST

#1 Mesaj de bogdan »

In cazul in care aveti instalat antivirusul AVAST si v-au disparut iconita de pe desktop a programului SAGA si executabilul sc.exe, procedati conform link-ului urmator

http://www.avastantivirus.ro/blog/false ... abilitate/

Problema apare din cauza ultimei actualizari a antivirusului AVAST.

traiac811
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 13, 2011 12:23 pm

Re: Probleme antivirus AVAST

#2 Mesaj de traiac811 »

ar trebui sa rezolve avast, problema acesta nu sa stam si sa facem exceptii la programul lor.

e prea complicat pt un utilizator obisnuit.

mai simplu le-am dezinstalat programul si am pus altul. acum merge Saga.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Probleme antivirus AVAST

#3 Mesaj de herganiec »

asa e. fiecare alege calea mai usoara lui.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Probleme antivirus AVAST

#4 Mesaj de gramac921 »

mie mi se pare un abuz din partea celor de la AVAST !

Au premeditat aceasta manevra . ( vazand ce succes are Saga si ce multi utilizatori sunt ).
Inca aveau textul pregatit cu oferta de licenta special pentru contabili si firme de contabilitate - utilizatori ai Saga - , inclusiv discount 20% pana la sfarsitul lui iulie 2014 .

Daca cineva mi-ar boicota produsul ( Saga C3.0 , Saga PS , Saga B) as reactiona prompt si le-as cere explicatii despre tupeul celor de la AVAST ! !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Probleme antivirus AVAST

#5 Mesaj de herganiec »

Asa mi se pare si mie.
Parca au facut intentionat aveau totul pregatit sa iti vanda o licenta Avast:)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Probleme antivirus AVAST

#6 Mesaj de gramac921 »

herganiec , cred ca efectul va fi invers...o sa-si dezinstaleze avast-ul si vor instala alt antivirus . Sunt sigur de asta. Eu asa am facut pana acum la 10 calculatoare. :lol:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Probleme antivirus AVAST

#7 Mesaj de tomac »

Nu cred. Aveți o manie a teoriei conspirației de necrezut. Mai deunăzi pe cineva îl bloca "partidul" că nu mai are cont în trezorerie deși legea e din 2004 și e clară ca bună ziua. Acum veniți voi cu de astea. Nu uitați că siteul din RO e al unei firme ce vinde licențe pentru AVAST nu face ea actualizările de definiții.
Și profită de ocazie să spună celor ce se plâng că licența gratuită e pentru uz casnic, nu pentru folosirea pentru o afacere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Probleme antivirus AVAST

#8 Mesaj de gramac921 »

Cristi, textul asta pregatit deja ..culmea exact cand s-a intamplat "detectarea" ca virus a aplicatiei sc.exe ..mi se pare cam cusut cu ata alba .

"PROMOTIONAL, daca folositi in acest moment avast! Free Antivirus si doriti sa intrati in legalitate ca si contabil sau firma de contabilitate veti beneficia de un discount de 20% fata de pretul de lista, promotie valabila pana la sfarsitul lunii Iulie 2014."

Adica eu ca proiectant sau medic sau ca inginer ce folosesc avast free de ce nu pot beneficia de oferta asta ? Adica e tintita cum s-ar zice pe breasla noastra.
Ultima oară modificat Mar Iul 08, 2014 2:36 pm de către gramac921, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Probleme antivirus AVAST

#9 Mesaj de fagarasa176 »

gramac921 scrie:Adica e tintita cum s-ar zice pe breasla noastra.
Nu neaparat...doar ca a fost momentul "oportun" :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Probleme antivirus AVAST

#10 Mesaj de gramac921 »

ma intreb asa ca tot omu':

pana acum AVAST-ul de ce nu a "vazut" ca si virus aplicatia Saga ? :lol: si acuma frate dintr-o data...cand apare si textul cu pricina...UITE VIRUSU !!

Am invatat pe proprie piele ca in tara asta NIMIC nu e o simpla coincidenta !

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Probleme antivirus AVAST

#11 Mesaj de septimiuv »

s-o fi prins ca pe contabilii din Romania nu prea ii duce capu' si nu se descurca sa umble prin program astfel incat sa nu fie nevoiti sa plateasca

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Probleme antivirus AVAST

#12 Mesaj de tomac »

Promoția aia e standard. Mesajul e pentru contabili că ei erau vizați de acest incident. Dar te asigur că nu e conspirație. Eu am licență la AVAST. Și nu de azi. Ci de vreo 2-3 ani. Cumpărată online direct din aplicație plătită cu card nu prin intermediarii din RO. Și am beneficiat și eu de reduceri promoționale. Iar ăia nu au știut cu ce mă ocup eu. Că nu aveau de unde.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat