Problema 112 Concedii medicale

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Problema 112 Concedii medicale

#1 Mesaj de dinud251 »

Buna ziua.

Am trimis cativa salariati in somaj in septembrie 2014. Le-am completat adeverintele de stagiu si le-am trecut numarul de zile de concediu pentru incapacitate temporara de munca la sfarsitul declaratiei (acolo unde scrie despre suspendari).

Am fost contactati de cei de la somaj ca nu corespund datele din declaratii cu adeverintele.

Sunt multe erori din categoria asta dar am sa va dau un singur exemplu pentru ca nu inteleg de ce se intampla asta.

In septembrie 2013 o salariata a avut CM 2 zile. Adica din 21 de zile lucratoare a lucrat doar 19 si doua a fost in CM. In stat imi apar 19 zile zile cu 152 de ore lucrate si 2 zile CM.

La generarea declaratiei in pdf apare la sectiunea B1. 5. Numar ore lucrate efectiv in luna 168 iar la B1.7 Total zile lucrate 19. Si apoi apare concediul medical si cele 2 zile sunt trecute acolo.

Cei de la somaj spun ca se depaseste numarul de zile din luna pentru ca la ei apare asa in sistem: 168 ore efectiv lucrate si 2 zile CM, adica 23 de zile lucratoare!

Si nu vor sa primeasca dosarele celor care au avut medical. Sunt multi salariati si am observat ca asta s-a intamplat la toate cele 12 luni.

Ma puteti ajuta? Ce nu fac bine? Daca in stat cm-ul e introdus corect si salvat si actualizat apoi statul de ce la generarea automata a 112 apare problema asta?

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema 112 Concedii medicale

#2 Mesaj de balazse »

Normal ca este diferenta intre cele doua, si asta ar trebui sa stie si ei.
Cauza? Pentru CM din FS se calculeaza somaj, iar pentru CM din CCI nu se calculeaza, adica CM din FS nu se trece la suspendat in D112, iar CM din CCI se trece.
Problema este ca ei ar trebui sa stie macar aceste informatii, dar se pare ca nu prea cunosc modul de calcul si completare D.112, ci doar sa verifice anumite corelatii care nu exista intotdeauna.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Problema 112 Concedii medicale

#3 Mesaj de dinud251 »

balazse scrie:Normal ca este diferenta intre cele doua, si asta ar trebui sa stie si ei.
Cauza? Pentru CM din FS se calculeaza somaj, iar pentru CM din CCI nu se calculeaza, adica CM din FS nu se trece la suspendat in D112, iar CM din CCI se trece.
Problema este ca ei ar trebui sa stie macar aceste informatii, dar se pare ca nu prea cunosc modul de calcul si completare D.112, ci doar sa verifice anumite corelatii care nu exista intotdeauna.

Multumesc pentru raspuns dar nu stiu totusi cum sa rezolv problema astfel incat sa dea acceptul dosarelor de somaj...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Problema 112 Concedii medicale

#4 Mesaj de herganiec »

spune-le exact ce ti-a zis @balazse.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema 112 Concedii medicale

#5 Mesaj de balazse »

Pentru DinuD251
In prima faza referitor la postare:
tomac scrie: Folosiți butonul "Răspunde" pentru a continua o discuție. Nu folosiți butonul "Citează" decât atunci când e nevoie să citați pe cineva.
In al doilea rand, trebuie sa ii explici ca acea corelatie pe care il zic ei nu isi are baza. Sau poti sa treci separat CM din FS si separat CM din CCI.

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Problema 112 Concedii medicale

#6 Mesaj de dinud251 »

Multumesc. Si pentru atentionare si pentru raspunsuri.

Încuiat