Reglare descarcare de gestiune

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Reglare descarcare de gestiune

#1 Mesaj de gherghelescur »

Buna ziua...am dat cautare dupa problema mea, insa subiectele deschise sunt inchise.

Ma confrunt cu urmatoarea problema :
-am validat acum productia la luna noiembrie 2014, mentionez ca folosesc saga c, cost mediu ponderat...si imi apar niste reglari descarcare de gestiune cu niste sume imense apartinind ultimilor ani.Marea majoritatea sunt pe marfuri si provin incepand cu 2009.Toate codurile verificate (cate am apucat sa verific) au iesirile anterior cronologic intrarilor dar in aceeiasi luna, insa inainte mergea asa si nu aveam probleme.
Ce ma fac, cum reglez problema ca e grava as putea spune.
Multumesc anticipat de raspuns!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Reglare descarcare de gestiune

#2 Mesaj de septimiuv »

nu mai folosesti cost mediu ponderat

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#3 Mesaj de gherghelescur »

ok, poate pe viitor, dar acum ce imi propuneti sa fac, am finalizat si decembrie si imi trebuie situatia finala, cum pot remedia problema?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#4 Mesaj de paturcai »

Cuma dica ce sa faceti?
Avem Inventarul care trebuia finalizat pana acum.
Cred ca va referiti la "reglari" din program.
Le faceti manual si incepeti o viata noua in Ian 2015.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#5 Mesaj de gherghelescur »

Reglari pe care mi le face programul automat.Nu am cum sa le fac manual, cum sa sterg inregistrarile ca nu-mi da voie.Mi s-a dat peste cap soldul la 371 la 301 , rulajul la 711, etc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#6 Mesaj de paturcai »

Programul nu va da voie?!
Ati incercat?
Dupa cevalidati descarcarea de gestiune faceti restul manul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#7 Mesaj de gherghelescur »

Am tot incercat de toate, devalidat,validat, nimic.

ex de inreg :
la fisa articole verific un articol si iata cum arata fisa :

1.06.10.2014 ff nir gestiune U cant intrata = 1 valoare intrata =19147.88 lei
2.24.10.2014 ff iesire gestiune U cant iesita = 1 valoare iesita = 19147.88 lei
3.02.11.2014 reglare descarcare de gestiune U valoare iesita = 19147.88 lei

Deci sold eronat la 371, rulajul lui 711 total eronat, si am nu numai marfuri si ci si materii si materiale.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#8 Mesaj de paturcai »

Revazand topicul se pare ca ati facut o modificare undeva printr-o luna.
Sa fim corecti: SAGA, daca nu se modifica nimic, sau daca se modifica ceva (in cunostinta de cauza) descarca corect in toate situatiile.

Se pare ca undeva anul acesta ati schimbat ceva: ati introdus un analitic noua, ati schimbat o gestiune cu alta....
In cazul in care ati facut astfel de modificari, mergeti sa vedeti DE UNDE a inceput SAGA sa descarce aiurea.
Nu exista posibilitate de a va ajuta doar cu cifrele din fisa de cont.
In mod normal avand fisa de cont in fata dvs stiti cel mai bine ce trebuie modificat si cum trebuie sa arate cifrele contabile la un moment dat.
Reiau: undeva - anul acesta - ati facut o modificare in modul de evidenta al unei gestiuni. S-a modificat un cont contabil, ati trecut pe un nou analitic, ceva, ceva s-a schimbat la un moment dat.
Sigur ca intentia a fost sa faceti un bine numai ca nu v-ati priceput sa faceti bine si lucrurile au luat-o razna.

Daca ati avut (exemplu: cont 707 pana in momentul modificarii apoi ati considerat ca este mai bine in 707.01 atunci trebuia sa fi modificat TOATE conturile unde apare 707 inclusiv in balanta de plecare, cea preluata; acest lucru se poate face modificand CODUL CONTABIL mergand in INTRETINERE BD, iar penultima eticheta - modifiacre conturi - mergeti la al treia casuta de sus in jos si modificati corect asa cum va indeamna programul).
Daca ati facut asa si inca aveti erori, sau tocmai din acel motiv aveti erori, aveti o problema. Inseamna ca undeva MANUAL s-a sters o inregistrare de descarcare.

Concluzia este una singura: faceti manual note contabile pana ajuneti la realitate, si incepeti o viata noua luand de bun sfatul lui SeptimiuV.
SAGA va spune la orice modificare pe care o faceti: faceti orice modificari DACA STITI CEEA CE FACETI.
Chiar daca veti trimite baza de date la SAGA nu cred ca sta nimeni sa caute momentul in care s-a produs aceasta situatie care este numai din vina utilizatorului si nu a programului/softului in sine.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#9 Mesaj de gherghelescur »

dl paturcai, sunt perfect de acord cu dvs, asa este, saga nu face ceva fara acordul meu, dar totusi e de pus un ? caci aceasta problema nu o am numai pe firma pe care lucrez eu , ci si colega mea pe firma pe care lucreaza ea, e adevarat e aceelasi program, dar e prea mare coincidenta.
am expus ex ca poate nu m-am exprimat corect si nu m-am facut perfect inteleasa.

am incercat sa sterg inregistrarile manual, mi se da voie, insa in fisa produsului nu se sterge, deci pe viitor tot voi avea probleme.
mai grav este ca desi inregistrarea e stearsa , in fisa produsului apare inregistrarea .

in fine, astept sa termine si colega mea cu depunerea declaratiilor si vom vedea ce abordarea vom aplica.
vom vorbi si cu cei de la saga.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare descarcare de gestiune

#10 Mesaj de balazse »

La "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" fa o verificare.
Oricum la reglare automata programul face corect inregistrarile. Ar trebui sa verifici fisa articolului, este posibil sa fii gresit ceva. Atentie mare la retur, atat la client, cat si la furnizor.
Daca tot nu te descurci trimite baza de date echipei Saga, ca doar la verificarea bazei de date se poate da o solutie/raspuns corect.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#11 Mesaj de paturcai »

Daca ati facut automat niste note contabile pe care le-ati sters manual, atunci chiar este o problema.
Si nu din cea mai placuta.

O alta solutie - ca sa aveti certitudinea CA TOTUL ESTE IN REGULA - creati o noua firma, (un exemplu) puneti cateva produse/materii prime/marfuri.
Faceti o simulare si vedeti cum interpreteaza SAGA.

Dupa ce faceti acest lucru NUMAI ATUNCI trimiteti baza de date catre SAGA.
Fie-va mila de dansii, au destule pe cap. Noi suntem multi iar dansii putini.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Reglare descarcare de gestiune

#12 Mesaj de gherghelescur »

le-am sters manual da doar sa fac o verificare, ulterior am dat revalidare si s-a refacut nota automat.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Reglare descarcare de gestiune

#13 Mesaj de Administrator »

Reglarile se realizeaza automat la inchiderea de luna atunci cand programul depisteaza anomalii in procesul de descarcare al unui articol.
Daca ti se pare ca e ceva in neregula cu ele, trimite baza de date pentru verificare.

Încuiat