Eroare în fișa de cont

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
fezic
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 18, 2011 1:00 pm

Eroare în fișa de cont

#1 Mesaj de fezic »

Buna ziua,

Am doi furnizori: A (401.13) și B (401.130).

Când afișez fișa contului pt.A:
- in formatul standard - totul este OK;
- în forma T - pe lângă datele furnizorului A (401.14) apar date ”parazite” de la furnizorul B (401.130), care n-ar avea ce să caute acolo.

Când afișez fișa contului pt.B totul e OK în ambele formate (cuprinde aceleași date ca și cele ”parazite” de mai sus).

Situațiile celor doi furnizori sunt corecte.

Am verificat cu atenție corectitudinea înregistrărilor contabile și n-am găsit nicio eroare. La fel și în articolele contabile.

Ce este cel mai intrigant este ca eroarea apare doar în forma T a fișei contului, doar la un singur furnizor și, cel puțin până acum, nu am detectat să se mai întâmple și pentru alt furnizor.

Dacă datele par corecte în baza de date, CEVA pare sa fi ”contaminat” doar afișarea în forma T doar pentru acel unic furnizor (?!).

Ceva idei/sfaturi/sugestii? Să încerc reinstalarea programului după ce fac o salvare de siguranță a bazei de date?

Am încercat să atașez mesajului și fișele de cont, în format pdf, dar clientul de email al forumului nu accepta pdf.

Mulțumesc anticipat.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Eroare în fișa de cont

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Da si o verificare date
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

fezic
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 18, 2011 1:00 pm

Re: Eroare în fișa de cont

#3 Mesaj de fezic »

.... COMPLETARE:

Am reinstalat SAGA,dar eroarea persista...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare în fișa de cont

#4 Mesaj de tomac »

Trimiteți o salvare a bazei de date pe mail la firmă. Și descrieți problema acolo. Fără să vadă cineva baza de date e greu să vă răspundă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat