eroare solduri rapoarte de gestiune

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
ilisuanc
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 23, 2014 12:16 pm

eroare solduri rapoarte de gestiune

#1 Mesaj de ilisuanc »

Buna seara,am constatat neconcordante intre soldul gestiunilor global valorice din rapoartele de gestiune si soldul din fisele de cont 371.Concret eroarea a aparut din luna iunie 2015 cand s-a trecut la doua cote de TVA-24% si 9%,desi eu am observat-o doar cu ocazia inventarierii anuale.Vanzarile se introduc pe modulul "iesiri" pe fiecare gestiune pe cote diferentiate de tva.Sunt preluate corect in 707,4427,jurnalele de vanzari,sunt preluate in raportul de gestiune ca valoare intreaga(valoare incasata inclusiv tva) dar la calculul soldului in raportul de gestiune nu ia in considerare partea de tva de 9%.Adica,la final,desi apar toate vanzarile in raport,intre credit 371(dupa inchidere)si total vanzari raport de gestiune apare diferenta de tva 9%.In luna urmatoare,in raportul de gestiune se preia soldul din 371,care nu corespunde cu soldul final al raportului din luna anterioara,iar la sfarsitul lunii soldul raportului este din nou diferit fata de soldul 371 cu diferentele de la vanzarile cu 9%.La inregistrarea vanzarilor cu 9% imi apare o avertizare ca tva-ul este diferit de cel al gestiunii.Am incercat sa introduc pe configurare gestiuni doua cote de tva dar nu accepta,le inregistreaza provizoriu si dupa ce ies din modul si intru din nou,raman doar ultimele inregistrari efectuate.Ce pot sa fac sa pun de acord raportul de gestiune cu fisa contului,ce gresesc?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: eroare solduri rapoarte de gestiune

#2 Mesaj de septimiuv »

Multe ai greșit. Trimite baza de date la saga pe mail.

simiong566
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 08, 2010 12:00 am

Re: eroare solduri rapoarte de gestiune

#3 Mesaj de simiong566 »

Si eu am o problema cu soldurile la rapoartele de gestiune . La 31 dec 2015 am sold la o gestiune 45735,70. Iar la raportul de gestiune de pe luna ianuarie am sold initial 46529,42. Am observat greseala dupa ce am descarcat ultima versiune. Soldul contului 371 este bun Gresesc eu undeva???

off topic: la ultima actualizare mi-a schimbat codul de identificare, cu toate ca eu lucrez de pe acelasi calculator de 2 ani si nu am reinstalat windows ul.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: eroare solduri rapoarte de gestiune

#4 Mesaj de Administrator »

Este normal sa apara diferente de sold din cauza schimbarii procentului de TVA. Se regleaza odata ce va fi inchisa luna decembrie 2015.

Nu-i nicio problema ca s-a modificat codul.

Încuiat