EROARE IMPORT IESIRI

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

EROARE IMPORT IESIRI

#1 Mesaj de vranceam »

Am firme care tin evidenta primara in SAGA.La sfarsitul lunii import datele si observ ca la import IESIRI pt luna 11 coloana nr bonuri pt Z-urile zilnice de la casa de marcat nu se importa!La fel de 2 luni nu se mai importa FURNIZORII si CLIENTII,trebuie sa ii adaug manual pe cei noi?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#2 Mesaj de balazse »

Cum faci importul? Dintr-o salvare de baza de date?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#3 Mesaj de herganiec »

Pai cum altfel? :( :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#4 Mesaj de vranceam »

ARHIVA PRIMITA de la client o restaurez in calc intr-o firma SC creeata special pt asta si de acolo export si apoi import(optiunile din meniul DIVERSE), in firma in care lucrez eu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#5 Mesaj de balazse »

Pentru HerganieC
Se poate si altfel, vezi descrierea lui VranceaM

Pentru VranceaM
Daca utilizezi optiunea import atunci trebui sa fii destul de atent, deoarece te poti trezi cu probleme.
In prima faza la client sau la tine (eu iti sugerez sa fie la tine) la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> "indice de filiala" sa fie completat cu "A" (precum la care indici doresti) ca sa nu ai probleme in ceea ce priveste suprascrierea unor coduri.
Importul sa nu il faci dintr-un fisier exportat, ci din salvarea baza de date (adica folosesti optiunea "import date din arhiva generata din Saga"), unde alegi doar iesirile (dar automat se vor selecta si clientii, precum articolele).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#6 Mesaj de herganiec »

@vranceam
Importati direct din arhiva primita. (nu prin alte "manevre" care le-ati facut paan acum)
Ultimul aliniat e ok. Merge sigur. (din ce a balasze)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#7 Mesaj de vranceam »

Am facut importul cum ati recomandat ,pt prima oara din arhiva si DA,s-au importat si nr bonuri.Lucrez de f multi ani(2006) cu optiunile import/export din meniul DIVERSE pt ca nu sunt "manevre"si in continuare o sa fac asta,de ce:
-import din baze in care au lucrat persoane fara studii conta pe care eu le-am invatat cum sa faca evidenta primara dupa ce si-au cumparat licenta dar nu am incredere 100% in schimb ne ajunta reciproc faptul ca exista la timp o evidenta a stocurilor,soldului in casa,etc cu f mici erori in general.
-intrarile si iesirile se importa nevalidate astfel ca pe masura ce verific fiecare hartie ,validez si este mai usor/rapid de finalizat
-la validare automata iesiri dupa ce am terminat cu intrarile si productia ,PROGRAMUL ofera o gramada de atentionari de stocuri negative,descarcari ,etc pe care eu nu le depistez decat dupa multe verificari punctuale intre sute de operatii.De ex s-au versat si desi nu au zahar pe stoc produc prod de patiserie o luna apoi cumpara la sfarsit,fisa de magazie este ok ca sold/stoc final dar in interiorul lunii are stoc negativ.Mesajele astea le primesc la validare PRODUCTIE daca import separat.
-in plus prin optiunea IMPORT pot anula un import separat,adica doar intrarile,doar furnizorii,de ex,prin asta nu vad cum
ETC.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#8 Mesaj de balazse »

Daca doresti intrarile si iesirile le poti devalida si acum (dupa import), adica filtrezi pe o perioada si la filtru selectrezi "validate", dupa realizarea filtrului apesi pe "devalidez" si iti devalideaza toate documentele filtrate, la fel poti procedat si la "productie".

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: EROARE IMPORT IESIRI

#9 Mesaj de vranceam »

balsze ,multumesc,ma ajuta mult,o sa procedez asa de luna viitoare.SARBATORI FERICITE TUTUROR!

Încuiat