descarcare ultima versiune

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
sandori802
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 06, 2013 11:00 am

descarcare ultima versiune

#1 Mesaj de sandori802 »

Buna ziua! Nu reusesc sa descarc ultima versiune, primind mesajul, ca site-ul nu este securizat. Niciodata nu am avut problema cu descarcare, nu am schimbat nici calculatorul, nici browser-ul. Aveti vreo idee? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: descarcare ultima versiune

#2 Mesaj de balazse »


sandori802
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 06, 2013 11:00 am

Re: descarcare ultima versiune

#3 Mesaj de sandori802 »

Am citit toata corespondenta,am descarcat Firefox, Explorer, am dezactivat Avast-ul, tot nu ma lasa sa descarc din cauza virusului.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare ultima versiune

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandori802
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 06, 2013 11:00 am

Re: descarcare ultima versiune

#5 Mesaj de sandori802 »

Nu am dezactivat Avast-ul peste tot la prima incercare. Acum am reusit. Multumesc.

firud
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 19, 2013 2:57 pm

Re: descarcare ultima versiune

#6 Mesaj de firud »

Am reusit in sfarsit sa iau legatura cu un operator de la dvs. si rugandul sa ma ajute sa descarc noul program imi spune ca am primit cartonasul galben caci nu il ascult ca e antivirusul de vina si ca la prima abatere va incheia colaborarea cu mine.. L-am rugat de fapt sa ma ajute sa blochez acest antivirus. CHIAR ASA este colaborarea dvs. cu clientii!

firud
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mar 19, 2013 2:57 pm

Re: descarcare ultima versiune

#7 Mesaj de firud »

Am primit un apel telefonic de la dvs. si am fost ajutat. Multumesc si sper sa avem o colaborare la fel de benefica pentru ambele parti.
Nu toti stim toate tertipurile IT.
Multumesc inca o data!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare ultima versiune

#8 Mesaj de tomac »

Problema e că unii clienți consideră că e o problemă a programului SAGA. Nu concep sau nu cred că de fapt AVAST și AVG blochează automat și acuză SAGA de ceva de care de fapt nu este vinovată.
Nu toate programele antivirus generează acest tip de alertă. Asta pe demonstrate. Doar AVAST și AVG - ambele în ograda aceluiași producător.
Probleme cu AVAST au mai fost. Am scris și eu despre ele, li s-au semnalat aceste alerte false și nu au luat nici o măsură. Eu de pildă am avut licență plătită la AVAST timp de 4 ani. După ce am semnalat 1 an problemele cu SAGA, mi s-a acrit. Am renunțat. Spre comparație la Malwarebytes ticket deschis de mine pe suport a fost rezolvat în circa două săptămâni timp în care am trimis loguri, explicații și scanări de pe virustotal.com. Au analizat și au rezolvat problema și de atunci nu am mai avut probleme.
Problema cu blocarea descărcării de pe site, folosind Google Chrome sau Firefox a durat 3 zile. Și această blocare a venit nu pentru că SAGA are viruși sau este văzut ca malware.
A venit pentru că începând cu iulie, Google a decis să blocheze implicit orice descărcare de fișiere executabile de pe siteuri pe care conectarea se făcea pe un protocol nesecurizat - http și nu pe conexiune securizată de tip https. Dar era o măsură preventivă. Nu înseamna că programele aveau probleme.
Siteul a trecut pe https așa că acum nici Google și nici alt browser nu mai blochează descărcarea.
Revenind: asistența operatorilor SAGA se oferă exclusiv pentru utilizarea programelor SAGA. Nu pentru instalare de alte programe, nu pentru antivirus, nu pentru alte chestiuni. Dacă vi s-a spus că antivirusul blochează descărcarea și nu știați cum se adaugă la excepții, trebuia să apelați la suportul AVAST, nu la suportul SAGA.
Și dacă ați continuat să acuzați SAGA de o chestiune ce nu ține de ea...nu e ok.

Apropo balasze, de mine și de tine s-a plâns cineva că i-am sfătuit să dezactiveze antivirusul. Nu a citit că sfatul a fost pentru dezactivare temporară.

Povestea veche cu AVAST o găsiți pe blogul AVAST România aici - https://www.avastantivirus.ro/blog/fals ... abilitate/
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sandori802
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 06, 2013 11:00 am

Re: descarcare ultima versiune

#9 Mesaj de sandori802 »

Si pe mine m-ati sfatuit sa dezactivez AVAST-ul, insa eu nu m-am plans, chiar m-a ajutat la descarcarea ultimei versiuni, altfel nu reuseam. Ajutorul pe care l-am primit de la voi, tot timpul a fost util in rezolvarea problemelor. Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: descarcare ultima versiune

#10 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Nici nu stiam ca am devenit atat de cunoscut. :lol: :mrgreen:

Încuiat