Calcul gresit baza concediu medical

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Calcul gresit baza concediu medical

#1 Mesaj de gheorghec623 »

Buna dimineata. Am avut o salariata in concediu de maternitate pana in martie 2018. A venit din concediu de crestere copil. Am gresit baza de calcul la concediu medical si la solicitarea Casei de Sanatate am refacut declaratiile si implicit calculul salariului. I-am platit mai mult. dar acum este in concediu de crestere copil. As dori o parare: cum se pot recupera banii de la ea si in ce cont contabil pot trece diferenta care ramane neplatita de la Casa de Sanatate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul gresit baza concediu medical

#2 Mesaj de tomac »

Nu înțeleg de ce ar rămâne neplătit de casă ceva. Mai ales dacă ați corectat declarația. Bănuiesc că ați solicitat suma rămasă după corecție, nu?
De la salariată nu puteți recupera acum nimic. Cu un angajament de plată eventual. Sau după ce revine din concediul de creștere copil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Re: Calcul gresit baza concediu medical

#3 Mesaj de gheorghec623 »

Multumesc pt raspuns. In urma declaratiilor rectificative a iesit o suma mai mica decat cea initiala care i-am platit-o salariatei. Deci Casa ne plateste doar suma din rectificative. Diferenta ar trebui sa o recuparam de la salariata(asa ne-au spus). Dar nu stiu procedura doarece nu am mai avut asfel de situatie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul gresit baza concediu medical

#4 Mesaj de tomac »

Diferența, de fapt, e suma plătită în plus către salariată. Nu că ar fi mai puțin plătit de casa de asigurări din suma solicitată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Re: Calcul gresit baza concediu medical

#5 Mesaj de gheorghec623 »

Da..poate nu m-am exprimat eu destul de clar..am platit mai mult salariatei.
Intrebarea mea e daca ii putem recupera de la salariata? (binenteles daca e legal)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Calcul gresit baza concediu medical

#6 Mesaj de tomac »

Nu prea.
Să mă explic. Aici sunt incidente prevederile legii 53/2003 (codul muncii), mai exact ale art.256 din lege.
Acesta spune așa:
Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
Dar mai există și art.257 care spune că:
(1) Suma stabilită pentru acoperirea daunelor se reține în rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei în cauză din partea angajatorului la care este încadrată în muncă.
(2) Ratele nu pot fi mai mari de o treime din salariul lunar net, fără a putea depăși împreună cu celelalte rețineri pe care le-ar avea cel în cauză jumătate din salariul respectiv.
Bun până aici lucrurile par a fi clare. Dar mai există și art.169, 170 și 171
Art. 169
(1) Nicio reținere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor și condițiilor prevăzute de lege.
(2) Reținerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă și exigibilă și a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă.
(3) În cazul pluralității de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligațiile de întreținere, conform Codului familiei;
b) contribuțiile și impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietății publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reținerile din salariu cumulate nu pot depăși în fiecare lună jumătate din salariul net.

Art. 170
Acceptarea fără rezerve a unei părți din drepturile salariale sau semnarea actelor de plată în astfel de situații nu poate avea semnificația unei renunțări din partea salariatului la drepturile salariale ce i se cuvin în integralitatea lor, potrivit dispozițiilor legale sau contractuale.

Art. 171
(1) Dreptul la acțiune cu privire la drepturile salariale, precum și cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligațiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripție prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o recunoaștere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului.
Bun. Dar salariatul are acum contractul de muncă suspendat, așadar nici nu am posibilitatea de a opera vreo reținere pentru simplul motiv că nu am din ce raporturile de muncă fiind de asemenea suspendate.
Mai apare o nuanță: codul muncii vorbește de drepturi de natură salarială stabilite în baza contractului individual de muncă, ori indemnizația de concediu medical este stabilită în baza unei legislații distincte. Nu este drept de natură salarială.
Mai mult. Dacă am drepturi de natură salarială achitate necuvenit, nu pot să rețin direct din salariul salariatului acele drepturi. Este necesar să am un acord scris de plată, un angajament de plată semnat și asumat de acesta. Dacă părțile nu se înțeleg cu privire la restituirea sumelor de bani, atunci angajatorul nu poate opera nici o reținere din salariu și pentru a aplica art.169 din codul muncii este necesar să deschidă acțiune în instanță și să obțină sentință judecătorească definitivă prin care salariatul să fie obligat la rambursarea sumelor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Re: Calcul gresit baza concediu medical

#7 Mesaj de gheorghec623 »

Multumesc mult pentru raspuns

Încuiat