Eroare verificare furnizori ANAF

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
dodoiuc294
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Eroare verificare furnizori ANAF

#1 Mesaj de dodoiuc294 »

Buna ziua,
Dupa aplicarea ultimului update al programul SAGA C (v 3.0.506, din 14.12.2018), nu mai pot sa verific furnizorii atunci cand rulez aplicatia de pe alt calculator ( in reteaua locala).
-> Eroarea este "OLE IDispatch exception code 0 from msxml3.dll; The sistem could not find the path specified..1429"
-> Inainte de aplicarea acestui update, functiona;
-> In retea nu s-a schimbat nimic semnificativ;
-> Am incercat de pe mai multe calculatoare, pentru a elimina o posibila problema a calculatorului de pe care se ruleaza;
-> Am reinstalat MSXML v3 SP7;
---> Am verificat ca msxml3.dlll exista atat in C:\Windows\System32 cat si in C:\Windows\SysWOW64 (calculoarele de pe care incerc sa rulez au Windows 10 x64 iar "server"-ul W10 x86);
-> Antivirusul si firewall-ul nu blocheaza accesul aplicatiei (conectarea la site-urile ANAF si SAGA este posibila de pe toate calculatoarele din retea);
-> Am actualizat SAGA pe calculatorul pe care incerc sa verific furnizorii (aceeasi versiune ca si pe server).

Ma poate ajuta cineva?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare verificare furnizori ANAF

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine trimite e-mail echipei SAGA, dupa care sa ne zici si noua solutia.

suciuh
Mesaje: 9
Membru din: Joi Apr 10, 2014 4:33 pm

Re: Eroare verificare furnizori ANAF

#3 Mesaj de suciuh »

Buna ziua,



Mesajul respectiv indica faptul ca programul nu poate descarca fisierul cu informatiile referitoare la terti.

O aplicatie din calculator blocheaza accesul programului la internet, caz in care solutia este sa completati executabilul programului Saga (sc.exe) in lista de exceptii pentru antivirus si firewall.

De asemenea, verificati daca browserul Internet Explorer este functional, sa nu contina limitari si sa puteti accesa site-ul www.sagasoft.ro .

Daca problema persista, instalati programul Microsoft XML Parser 3.0 SP7 accesand linkul urmator: http://www.sagasoft.ro/linkuri.php.

Va recomandam sa rulati programul cu drepturi de administrator (Click dreapta pe iconita Saga >> Run as administrator).

Cu stima,
Cristina Schiopu
Asistenta Clienti
SAGA Software
031 413 4030
http://www.sagasoft.ro

Noi avem Bitdefender pe computerele din retea care nu mai pot verifica clienti sau furnizori ANAF si se pare ca si-a facut un update , si firewalul de la Bitdefender cumva blocheaza programul Saga, inca nu am reusit sa-l setam la execeptii pt ca ne da o eroare de cale dar cu firewalul Bitdefender oprit programul saga functioneaza in sensul ca poate verifica clientii sau furnizorii pe ANAF ...

Va multumim
Azotrans SRL

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare verificare furnizori ANAF

#4 Mesaj de tomac »

Luați legătura cu serviciul de suport de la BitDefender
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mahum
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mar 07, 2018 4:29 pm

Re: Eroare verificare furnizori ANAF

#5 Mesaj de mahum »

Buna, si eu am avut aceeasi eroare, m-am chinuit aproape 1 saptamana sa ii dau de cap si cred ca ma reusit. pentru cei care au antivirus Bitdefender , la Firewall - Setari - Comportament implicit al aplicatiei - Local Area Connection- am ales "PERMITE" .
Eu am facut aceasta setare aseara si merge saga fara erori.
Sper sa fie ok si sa va ajute !!!???

Încuiat