Angajat pensionar limita de varsta

Mesaj
Autor
grigored58
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 10:07 am

Angajat pensionar limita de varsta

#1 Mesaj de grigored58 »

Bună ziua, am un angajat pensionar care spune ca nu dorește sa ii rețin CAS pentru ca are posibilitatea cf legii sa aleagă. Știe cineva cum se procedează? Multumesc

astefaniep829
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 24, 2007 12:00 am

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#2 Mesaj de astefaniep829 »

Se retine CAS normal.La inceputul anului urmator cu adeverinta cu veniturile realizate se prezinta la Casa de Pensii.Depune o cerere si i se recalculeaza pensia.Se inregistreaza in 112 de unde este scos stagiu de cotizare pentru perioada din adeverinta.

grigored58
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 10:07 am

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#3 Mesaj de grigored58 »

Dar cf art 146 alin 5'2 din cf poate fi execeptat de la plata cas, el nu dorește pt ca la recalculare ii se pune f puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#4 Mesaj de roncovf »

Alea-s exceptiile la calculul contributiilor la nivelul salariului minim

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#5 Mesaj de stroescud »

Un angajat pensionar este exceptat numai la plata contributiei pentru somaj. I se diminuaza CAM cu procentul respectiv.
Atat. restul sunt calculate la salariul realizat.
Dupa 12 luni i se da adeverinta si merge la Casa de pensii pentru recalcularea pensiei.
Eu am primit 22 lei(sic) in plus pentru un an lucrat. :(
Toate retinerile ajungeau la cuantumul pensiei.
Practic un pensionar care lucreaza isi plateste pensia.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#6 Mesaj de balazse »

Pentru StroescuD
Totusi cum doresti sa scazi contributia somaj din CAM cand acea contributie nu mai exista?

Pentru GrigoreD58
Intreaba persoana in cauza, conform carei legi si articol are acea posibilitate?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#7 Mesaj de stroescud »

exista procent pentru somaj, in componenta CAM, platit de firma.
cam-ul este compus din diferite procente, printre care si un procent pentru somaj.
in caz ca angajatul este bifat "pensionar", nu datoreaza procentul pentru somaj.
nu il scad eu, il scade programul, de aceea este un "destept".

În acest sens, distribuirea sumelor din contul contribuției asiguratorie pentru muncă (CAM) se va face astfel:
Advertisement

15% din încasări devin venit pentru Fondul de Garantare pentru plata creanțelor salariale, în contul 28.A.20.11.00 “Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale”;
20% din încasări se fac venit la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, în contul 28.A.20.10.00 “Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru șomaj”;
5% din încasări se fac venit la Sistemul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale, în contul 22.A.20.09.00 “Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru accidente de muncă și boli profesionale”;
40% din încasări se fac venit la Fondul Național Unic de asigurări sociale de sănătate pentru plata concediilor medicale, în contul 26.A.20.12.00 “Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă pentru concedii și indemnizații”;
20% din încasări rămân venituri ale bugetului de stat, în contul 20.A.20.08.00 “Venituri din contribuția asiguratorie pentru muncă aferentă bugetului de stat”.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#8 Mesaj de balazse »

Si ce setari trebuie sa faci in program sa fie asa cum ai mentionat, in afara de bifa la "pensionar" la "detalii"?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#9 Mesaj de stroescud »

Niciuna!
Doar trebuie urmarit ca si d112 sa nu fie platitor pentru somaj, sa nu fie bifat

grigored58
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 10:07 am

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#10 Mesaj de grigored58 »

Bună ziua, revin cu art 146 alin 5'1 lit d, care spune ca pensionarii nu trebuie sa plătească, asa a justificat el. A mai întâlnit cineva un caz, eu l-am angajat dar acum la depunerea declarației nu știu cum sa procedez pt retinerea sau nu a cas-ului

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#11 Mesaj de roncovf »

grigored58, tu de ce nu deschizi codul fiscal ca sa vezi ce scrie la articolul ala?

grigored58
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 10:07 am

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#12 Mesaj de grigored58 »

Cred ca toți pot deschide codul fiscal sa vadă ce scrie acolo, important e cum se interpreteaza

grigored58
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 08, 2018 10:07 am

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#13 Mesaj de grigored58 »

Cei de la finanțe zic ca trebuie sa se tina.
Art 146 alin 5'1 lit d spune așa :ART. 146 - Stabilirea şi plata contribuţiilor de asigurări sociale : 5^1) Contribuţia de asigurări sociale datorată de către persoanele fizice care obţin venituri din salarii sau asimilate salariilor, în baza unui contract individual de muncă cu normă întreagă sau cu timp parţial, calculată potrivit alin. (5), nu poate fi mai mică decât nivelul contribuţiei de asigurări sociale calculate prin aplicarea cotelor stabilite potrivit art. 138 lit. a) sau art. 138^1, după caz, asupra salariului de bază minim brut pe ţară în vigoare în luna pentru care se datorează contribuţia de asigurări sociale, corespunzător numărului zilelor lucrătoare din lună în care contractul a fost activ.

(modificare introdusă de ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 114 din 28 decembrie 2018, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1116 din 29 decembrie 2018)

(5^2) Prevederile alin. (5^1) nu se aplică în cazul persoanelor fizice aflate în una dintre următoarele situaţii:

a) sunt elevi sau studenţi, cu vârsta până la 26 de ani, aflaţi într-o formă de şcolarizare;
b) sunt ucenici, potrivit legii, în vârstă de până la 18 de ani;
c) sunt persoane cu dizabilităţi sau alte categorii de persoane cărora prin lege li se recunoaşte posibilitatea de a lucra mai puţin de 8 ore pe zi;
d) au calitatea de pensionari pentru limită de vârstă în sistemul public de pensii, cu excepţia pensionarilor pentru limită de vârstă care beneficiază de pensii de serviciu în baza unor legi/statute speciale, precum şi a celor care cumulează pensia pentru limită de vârstă din sistemul public de pensii cu pensia stabilită în unul dintre sistemele de pensii neintegrate sistemului public de pensii;

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Angajat pensionar limita de varsta

#14 Mesaj de roncovf »

Exceptiile la calculul contributiilor la nivelul salariului minim nu sunt acelasi lucru cu scutirea de la plata CAS, ce e greu de priceput? Omul nu e scutit de plata CAS, de ce nu pricepi?

Scrie răspuns