Eroare D112 Zilieri

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
postoles
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Eroare D112 Zilieri

#1 Mesaj de postoles »

Buna ziua,
Intampin si eu urmatoarea eroare :
ANGAJATOR:
* EROARE - Creanta 02.(412) - CAS asigurati (suma datorata) (15127) diferita de suma calculata (15111) !
Am contracte zilieri insa in luna am mai multe contracte pe acelasi nume de exe.
ctr. 1 cu o zi de munca 270 lei (in weekend servire nunta), CAS 68 lei
ctr. 2 cu o zi de munca 415 lei (in weekend servire nunta), CAS 104 lei
ctr. 3 cu o zi de munca 415 lei (in weekend servire nunta), CAS 104 lei
ctr. 4 cu o zi de munca 415 lei (in weekend servire nunta), CAS 104 lei

In stat am total CAS 380 lei insa in declaratie se cumuleaza venitul respectiv 1.515 lei iar CAS este 379 lei.
Si inca 15 asemenea diferente si nu se valideaza declaratia.

Exista vreo solutie pentru problema asta?
Multumesc anticipat pentru orice sugestie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare D112 Zilieri

#2 Mesaj de balazse »

Inainte de postare ai data o cautare pe forum?
Ai incercat sa descarci si sa instalezi ultima actualizare a vers.513, dupa care inainte de a genera D.112 sa apesi pe "actualizare date"?

postoles
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 06, 2007 1:00 am

Re: Eroare D112 Zilieri

#3 Mesaj de postoles »

Permiteti sa raportez : am cautat peste tot si nu am gasit nimic. Aplicatia este actualizata (3.0.513). Tocmai am expus de ce-mi genereaza eroare. Nu inteleg de ce nu ma intelegeti. :))
Multumesc oricum pentru interventie.

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: Eroare D112 Zilieri

#4 Mesaj de ferenta192 »

Completezi manual în PDF sumele ca în statul de plată.Nu cred că este altă soluție!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare D112 Zilieri

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PostoleS
Nu este nevoie sa introduci fiecare contract in parte, ci introduci o data, dupa care introduci fiecare venit in partea de jos.
ver 3.0.488 din 19.07.2017
1. S-a introdus suport pentru operarea inregistrarilor din Registrul zilierilor, optional. In acest sens, in ecranul "Salariati", la pozitionarea pe un zilier, in tabelul din partea inferioara, se pot introduce inregistrarile zilnice pentru orele prestate si indemnizatiile aferente. Daca exista inregistrari in acest tabel, la generarea statului, programul preia sumele din inregistrarile astfel operate, Altfel, se va prelua suma din coloana "Salariu brut". In ecranul "State salarii", pagina "Contracte drepturi de autor, Zilieri", s-a introdus un buton numit "Export zilieri" care permite exportul in format XLS al datelor din luna, pentru raportare.
In ceea ce priveste mesajul de eroare, exista cateva topicuri referitor la acest tip de eroare, de aceea am intrebat daca ai verificat sau nu.
Intotdeauna este bine sa actulizezi programul daca iti apar probleme, deoarece este posibil ca intre timp s-a remediat.

Încuiat