erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
blagaa604
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 26, 2018 2:17 pm

erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#1 Mesaj de blagaa604 »

Buna ziua

La toate firmele la care in luna martie am avut concedii medicale am primit, de la ANAF, mesaje de eroare de genul:

Au fost identificate următoarele ERORI:
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Suma total suportata de angajator - mod de calcul eronat
eroare regula: A63: C2_T6 ('lipsa') = C2_16 + C2_26 + C2_36 + C2_46 + C2_56 (1809)
E: angajator (1) sectiune angajatorC2 (1)
Total cuantum prestatii de suportat din bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizatii - mod de calcul
eronat
eroare regula: A67: C2_10 (1809) = C2_T6 ('lipsa')

Ma puteti ajuta cu un raspuns? Ce ar trebui sa fac?

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#2 Mesaj de pomparaus »

Ce fel de concedii medicale ai?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#3 Mesaj de balazse »

Pentru BlagaA604
Mesajul de eroare provine de la fisierul pdf sau la recipisa primita dupa depunere (o data ce ai mentionat "am primit, de la ANAF").
Vezi cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =9&t=46364

PS. Pe viitor poate ar fi optim ca inainte de creare de topic nou sa folosesti optiunea de "cautare" (dreapta-sus), nu de alta, dar poate deja gasesti un raspuns si nu trebuie sa astepti.

trotom337
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 31, 2009 12:00 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#4 Mesaj de trotom337 »

Cu aceasta eroare m-am chinuit si eu..
Inainte de validare PDF treceti obligatoriu prin actualizare angajator, apoi validati fisierul.Nu stiu care este legatura ,dar asa am procedat si a mers, am putut descarca recipisa fara erori.

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#5 Mesaj de szaboa986 »

Buna ziua!
Am avut doua concedii medicale in cursul lunii martie 2020, la care programul nu le ia ca si ore suspendate (cum facea de exemplu in februarie pt angajatii cu concedii medicale), si de aici apare atentionarea, eroarea la validarea D112. Programul trece doar zilele platite de FNUAS (din concediul medical) ca si ore suspendate.
Textul erorii este/era:
ATENTIE
ANGAJATOR:
ASIGURATI:
ASIGURAT 1:
* ATENTIE - (B1_6#B1_15*B1_3)
Am schimbat datele in program la Declaratia unica 112, Asigurati, B. Contracte cu scutiri sau CM. Dar se poate schimba si dupa generarea PDF, inainte de validare la rubrica aferenta angajatului cu concediu medical.
Totusi, consider (sau poate gresesc) ca este o eroare de program care se poate remedia.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#6 Mesaj de balazse »

Pentru SzaboA986
FNUASS este acelasi cu CCI.
Mesajul nu era de eroare, ci de atentionate, vezi cele postate de TomaC aici:
https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=46258

popovc
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 09, 2015 1:01 pm

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#7 Mesaj de popovc »

Am aceasta eroare la declaratia 112. Am un concediu medical initial din 20.02.2020, am competat seria si nr concediului initial dar la validare imi da aceesai eroare.
- D (1): CM in continuare (D_3,D_4 completate) si D_10#(4,5) si D_5>=D_6 (S95.2)!
Ma poate ajuta cineva? Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#8 Mesaj de balazse »

Si daca postezi acelasi lucru de trei ori (de doua in acest topic, precum ai mai creat un topic nou) crezi ca o sa primesti mai repede raspuns?
Inainte de postare ai incercat sa utilizezi optiunea de cautare (dreapta-sus)?
Nu cred, deoarece ai fi gasit urmatorul topic:
viewtopic.php?f=9&t=46403&p=262917

Daca ai postat ceva din greseala, exista butonul de stergere de la nivel de postare (butonul "x" din dreapta postarii, intre "modifica mesaj" si "raporteaza acest mesaj"). Acest buton se poate utiliza pana cand cineva raspunde la acel topic.

ioang
Mesaje: 53
Membru din: Joi Mar 19, 2009 12:00 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#9 Mesaj de ioang »

Buna dimineata,Am o intrebare: Am facut decl.112 rectificativa (iulie, aug, sept 2019) si fisierul pdf are numele" D112_201912_CF_2019_07
Se poate depune asa sau trebuie redenumit? (mentionez ca firma nu este in dom. constructiilor)
Va rog, ma poate ajuta cineva?Multumesc

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#10 Mesaj de szaboa986 »

balazse scrie: Lun Apr 20, 2020 2:22 pm Pentru SzaboA986
FNUASS este acelasi cu CCI.
Mesajul nu era de eroare, ci de atentionate, vezi cele postate de TomaC aici:
https://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=46258
Cred ca v-ati referit la aceasta postare a lui TomaC: "Este atenționare, nu eroare, dar dacă refaceți actualizarea programului și după aceea apăsați "Actualizare date" înainte de a genera iarăși pdf-ul, nu ar trebui să mai aveți probleme. ANAF a modificat ceva la pdf și de aici atenționarea,
Apare la CM sau absențe de regulă,
Atenție la noul pdf - este necesară validarea în 2 pași de acum - prima dată a angajatorului și abia după aceea validarea finală.
Ori generați xml care se validează de către DUKIntegrator fără probleme."

Eu am versiunea C.3.0.522, si ieri inainte sa fi postat aici, am "actualizat", desi aveam versiunea cea mai noua, am apasat butonul actualizare date, am validat pdf-ul in 2 pasi, iar intr-un final ramane atasat fisierului pdf, fisierul "Erori si Avertizari.txt" cu continutul a ceea ce am mentionat ieri. E o atentionare. Am inteles. OK. Dar, totusi, intrebarea mea este daca considerati ca e corect sa trimit mai departe o D112, la care angajatului cu CM de 32 de ore (4 zile), intr-o luna cu 22 zile (176 ore) in rubrica aferenta angajatului sa apara "5. Ore lucrate efectiv în lună (B1_6): 176 ore", cand mai jos apare "8. Total zile lucrate (B1_15): 18 zile"?

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#11 Mesaj de kovacse6 »

instructiuni de completare a declaratiei 112.
- Rândul 5 “Ore lucrate efectiv în lună” – se completează cu numărul de ore efectiv lucrate în lună. Pentru persoana care are raporturile de muncă sau de serviciu suspendate pentru incapacitate temporară de muncă, perioada suportată de angajator din fondul de salarii potrivit legii se consideră perioadă lucrată (orele din programul de lucru în care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate pentru incapacitate temporară de muncă și plata indemnizației se suportă de angajator din fondul de salarii și sunt considerate ore efectiv lucrate).
- Rândul 6 “Ore suspendate în lună” – se completează cu numărul de ore din programul de lucru în care raporturile de muncă sau de serviciu sunt suspendate, conform legii, cu excepția suspendării pentru incapacitate temporară de muncă suportată de angajator din fondul de salarii.

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#12 Mesaj de szaboa986 »

Pentru kovacse6: asa este, am verificat si eu pe site-ul ANAF, si asa scrie. Se pare atunci ca in februarie 2020 am depus gresit (asa a generat programul). Oricum multumesc pentru clarificare.

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#13 Mesaj de kovacse6 »

In februarie si eu am depus gresit. "asa a adus programul". Nu am verificat.
Am fost sunat de la AJOFM in legatura cu o persoana care intra in somaj si a avut concedii medicale, ca D112 nu corespunde cu adeverinta eliberata de noi. Zilele de concediu de boala suportata de firma aparea ca zile suspendate in D112 dar intra in stadiu pt. somaj.
Acum este corectat in saga si la depunere nu da atentionare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#14 Mesaj de balazse »

Pentru IoanG
Eu propun ca daca la generarea fisierului iti apare "D112_201912_CIF_2019_07" atunci sa il denumesti "D112_201912_CIF_2019_07_rectif".

cazang
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 09, 2009 12:00 am

Re: erori declaratii 112 pt firmele cu concedii medicale

#15 Mesaj de cazang »

pomparaus scrie: Joi Apr 16, 2020 8:25 am Ce fel de concedii medicale ai?
cod boală obișnuită. Concediu inițial și în continuare.

Încuiat