Eroare Cerere acordare somaj tehnic

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
lucad726
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 18, 2019 2:59 pm

Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#1 Mesaj de lucad726 »

Buna ziua,

Am incercat sa depun documentele pentru obtinerea indemnizatiei de somaj tehnic cf. OUG 30 numai ca la trimiterea documentelor am primit urmatorul raspuns:
Eroare in fisierul Cerere Acordare Somaj Tehnic: PDF Eronat.

Ma puteti ajuta?

Va multumesc,
Doris

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Le'ai depus pe cele generate din SAGA?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

lucad726
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 18, 2019 2:59 pm

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#3 Mesaj de lucad726 »

fagarasa176 scrie: Mar Mai 05, 2020 3:31 pm Le'ai depus pe cele generate din SAGA?
Da. Am vazut ca difera formularul. Le-am scris celor de la SAGA si le-am atasat si documentul descarcat de pe aici.gov.ro

poseaa
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 25, 2005 12:00 am

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#4 Mesaj de poseaa »

Buna! Si eu ma confrunt cu aceeasi situatie. Nu merge nici cu PDF generat de Saga, nici cu cel de pe aici.gov.ro.
Voi ati reusit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#5 Mesaj de tomac »

lucad729, aveți impresia că era nevoie de acel formular pe mail? Chiar credeți că nu se cunoaște acel formular? Se cunoaște chiar mai bine decât îl știți dvs și alți utilizatori. Problema fișierelor respective este că au fost create de cei la platforma respectivă în așa fel încât nu este permisă completarea lor automată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#6 Mesaj de balazse »

Pentru PoseaA
Eu am depus pe site, pe baza fisierelor de acolo si n-au fost probleme.

lucad726
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 18, 2019 2:59 pm

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#7 Mesaj de lucad726 »

tomac scrie: Mar Mai 05, 2020 4:08 pm lucad729, aveți impresia că era nevoie de acel formular pe mail? Chiar credeți că nu se cunoaște acel formular? Se cunoaște chiar mai bine decât îl știți dvs și alți utilizatori. Problema fișierelor respective este că au fost create de cei la platforma respectivă în așa fel încât nu este permisă completarea lor automată.
Buna ziua,
Nu este nevoie sa fiti malitios.

rusug283
Mesaje: 7
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#8 Mesaj de rusug283 »

Am avut si eu aceeasi problema . Am descarcat inca o data cererea , am completat-o , am atasat fisierele scanate si pana la urma a mers .

lucad726
Mesaje: 8
Membru din: Mar Iun 18, 2019 2:59 pm

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#9 Mesaj de lucad726 »

Eu am reusit sa depun cererea doar completand formularele descarcate de pe aici.gov.ro si nu folosindu-le pe cele generate de SAGA

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#10 Mesaj de tomac »

@lucad, ba da, uneori este nevoie și de așa ceva. Când ați trimis fișierul ăla la ce v-ați gândit? Că nu se știe de el? Că doar acum află cineva de el?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

poseaa
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 25, 2005 12:00 am

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#11 Mesaj de poseaa »

Din cate am inteles se lucreaza pentru actualizarea formularelor din Saga. Problema este la cei de la platforma. Chiar si cu formularul de pe platforma mie nu imi recunoaste CUI - ul societatii ca sa pot valida formularul.
Poate maine va fi o zi mai buna! Succes!

buneas534
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 22, 2011 11:44 am

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#12 Mesaj de buneas534 »

Referitor la eroarea de validare a CUI/CIF, trebuie completata cererea pdf cu ultima aplicatie adobe reader DC. Daca se deschide formularul si se completeaza cu alta versiune de adobe acrobat reader nu recunoaste CUI/CIF

pintilies
Mesaje: 17
Membru din: Mie Feb 13, 2013 10:40 am

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#13 Mesaj de pintilies »

Buna ziua! Am incarcat cu succes pe platforma cererea si tabelul pentru mai multe firme, dar la o societate am tabelul cu salariati pe 2 pagini. Le-am scanat si individual si intr-un singur document si nu il recunoaste, are cineva o solutiei cum pot incarca pe platforma 2 pagini. Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#14 Mesaj de balazse »

Pentru PintilieS
De ce ai creat doua fisiere? In acelasi fisier pdf poti adauga mai multe pozitii pentru angajati, apasa pe butonul "adauga persoana".
Daca ai scanat lista cu cate un fisier, vei atasa la documentul pdf fiecare fisier in parte, utilizand butonul "adauga fisier".

pintilies
Mesaje: 17
Membru din: Mie Feb 13, 2013 10:40 am

Re: Eroare Cerere acordare somaj tehnic

#15 Mesaj de pintilies »

pintilies scrie: Mar Mai 05, 2020 5:52 pm Buna ziua! Am incarcat cu succes pe platforma cererea si tabelul pentru mai multe firme, dar la o societate am tabelul cu salariati pe 2 pagini. Le-am scanat si individual si intr-un singur document si nu il recunoaste, are cineva o solutiei cum pot incarca pe platforma 2 pagini. Multumesc!
Am reusit. La sfarsitul tabelului original am adaugat paginile semnate ologaf si scanate. (poate ajuta pe cineva)

Încuiat