eroare import furnizori/clienti

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

eroare import furnizori/clienti

#1 Mesaj de vranceam »

Am toti clientii care fac evidenta primara in SAga cu licenta.Lunar import partial date prin varianta DIVERSE/IMPORT DATE DIN FISIERE dupa ce in prealabil restaurez arhiva de la ei intr o alta societate creeata in program pt asta din care fac export.Cu mult timp in urma puteam importa si clientii si furnizorii.Acum am mesaj "0 pozitii importate".Am eu o problema undeva in program sau s-a dezactivat aceasta optiune ?I-am tot introdus manual inainte de import INTRARI si IESIRI dar sunt tot mai multi si candva functiona si acest import care apare ca optiune de export.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare import furnizori/clienti

#2 Mesaj de balazse »

Dar de ce nu folosesti optiunea de "import date din arhiva generata din Saga"?
Ar fi optim ca pentru clienti si furnizori, la tine sau la client, sa se foloseasca optiunea de "indice de filiala" ("administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse").

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

Re: eroare import furnizori/clienti

#3 Mesaj de vranceam »

Am folosit o si nu pot face cu ea ce fac asa de ani de zile.Comunicarea este f grea cu cei care fac primara dar nu stiu conta deloc,fac mecanic.De exemplu daca uita sa introduca o factura si eu constat ca e un furnizor sporadic nu mai stau sa le comunic sa l introduca pt ca nu si citesc mailurile,citesc si nu fac,etc.Adaug partenerul in unele coduri anterioare anulate pt ca au fost dubluri ,periodic actualizez baza mea la ei,ETC.De atunci imi pune furnizorii /CLIENTII noi cu A in fata pt ca exista diferente minore in nume intre cei noi de la mine si cei de la ei din baza.In fine a mers importul bine ani de zile prin sectiunea IMPORT din fisiere,nu priocep de ce a fost anulata optiunea de a importa partenerii,restul merge la fel.

Scrie răspuns