Vanzare catre pf prin emag- eroare la gerare decl 394

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
ionescul773
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:36 am

Vanzare catre pf prin emag- eroare la gerare decl 394

#1 Mesaj de ionescul773 »

Buna
Am vanzari prin emag. persoanele fizice nu isi dau cnp-ul asa ca am trecut 1 in tabelul de client (fisiere/client). Cum fac sa pot genera declaratia? vad si un loc unde pot pune adresa completa ( in zona de 394-dar este inactiv) Se bifeaza ceva pe undeva pentru a se activa? Este aces lucru suficient ca sa pot genera declaratyia?
Sau sa nu trec nimic la clienti/cnp cand ii inregistrez?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25957
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare catre pf prin emag- eroare la gerare decl 394

#2 Mesaj de tomac »

În Fișiere - Clienți este necesar să aveți județul completat și câmpul adresă completat. De exemplu: loc.Beius, str.Calea Bihorului, nr.2 e o formă corectă de completare pentru că așa programul detectează automat datele adresei - localitate, stradă, număr. La cod fiscal/CNP nu completați nimic decât dacă aveți informația corectă - fie codul fiscal corect al clientului, fie CNP-ul corect al clientului.
În ecranul D394 acestea se pot completa în pagina Adrese PF fără CNP, în care apar persoanele ce nu au nimic completat pe coloana care conține codul fiscal/CNP-ul și dacă documentele respective sunt pe tip "Factură" operate în ecranul "Ieșiri".
În cazul dvs, trecând 1 la cod, programul consideră că au cod fiscal/CNP și de aceea nu se afișează în acea pagină.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns