eroare d394

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
chism230
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 21, 2016 2:57 pm

eroare d394

#1 Mesaj de chism230 »

Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 nu este valabil pt tip partener = 1 ! Verificati inregistrare partener : 48
Buna ziua.
Am aceasta eroare . Am cumparat un teren cu taxare inversa de la primarie, dar mi s-a facturat cu un cod valid de tva.Nu inteleg ce sa fac cu aceasta eroare.Multumesc.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: eroare d394

#2 Mesaj de mantogp710 »

Cautati tranzactia in D394 si alegeti ce s-a cumparat din lista

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: eroare d394

#3 Mesaj de strugarium798 »

Buna ziua. Indraznesc sa va deranjez cu aceeasi intrebare legata de taxarea inversa. O sa incerc sa detaliez mai mult poate ma puteti ajuta. O intrep. individuala platitoare de tva emite o factura cu taxare inversa, respectiv o cladire. In saga am inregistrat astfel: la tip am ales T iar in partea de jos nu am trecut TVA ci valoarea totala de pe factura. Cand generez declaratia 394 in da atentionari ca am erori. Eroare ! Pt tip operatiune = V sau ( C si tip partener = 1) sau ( N si tip partener = PF) se completeaza sectiunea aferenta produsului!

Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 are valoare eronata! Verificati inregistrare partener : 5

Eroare ! Nr facturi aferent produs de la inreg 1 este obligatoriu! Verificati inregistrare partener : 5

Eroare ! Baza aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 5

Eroare ! TVA aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 5
Eroare ! Pt tip operatiune = V sau ( C si tip partener = 1) sau ( N si tip partener = PF) se completeaza sectiunea aferenta produsului!

Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 are valoare eronata! Verificati inregistrare partener : 6

Eroare ! Nr facturi aferent produs de la inreg 1 este obligatoriu! Verificati inregistrare partener : 6

Eroare ! Baza aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 6

Va rog spunet-mi unde am gresit si cum trebuie sa rezolv problema.Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare d394

#4 Mesaj de balazse »

Scuze, dar din cele postate de MantogP710 era destul de clar.
De altfel, sunt deja cateva raspunsuri in acest sens.

Dupa ce ai generat fisierul pdf pentru D.394, mergi la pozitia in cauza si completezi tipul de articol achizitionat.
Deoarece lucrezi global-valoric (nedefinit) si nu cantitativ-valoric, nu poti definii la nivel de articol categoria in cauza, ca urmare trebuie completat manual in declaratie.

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: eroare d394

#5 Mesaj de strugarium798 »

Multumesc mult balazse! Am rezolvat in mare parte doar ca imi mai da o singura eroare si nu imi dau seama de ce.Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 nu este valabil pt tip partener = 1 ! Verificati inregistrare partener : 6. Mentionez ca firma catre care se face livrarea este platitoare de tva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare d394

#6 Mesaj de balazse »

Precis ai ales cod "33 Constructii" care se refera la p_partener = 2, in loc de "27 Construcții terenuri" care se refera la p_partener = 1.
Vezi detalii aici (pagina 39-41):
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... 092020.pdf

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: eroare d394

#7 Mesaj de strugarium798 »

Balazse multumesc! Am rezolvat! Nu i-a placut pe cod 33 constructii ci pe 27 constructii/terenuri. O zi faina sa aveti cu totii!

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: eroare d394

#8 Mesaj de velam »

Buna ziua. Am depus declaratia 394 si am primit raspuns cu urmatoarea eroare:
"Au fost identificate urmatoarele ERORI:
F: op1 (46)
eroare: Eroare fatala de parsare:
'com.sun.org.apache.xerces.internal.impl.io.MalformedByteSequenceException: Invalid byte 1 of 1-byte
UTF-8 sequence.' "
Va rog frumos sa imi spuneti unde am gresit si cum trebuie sa rezolv problema. Va multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: eroare d394

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Ai diacritice sau semne speciale in denumirea clientilor/furnizorilor
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Încuiat