Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#1 Mesaj de suciul610 »

Buna ziua.
Folosesc programul in modul client-server si dupa actualizarea de azi,facuta pe server, nu mai pot conecta nici unul din cei 2 clienti.
Am remarcat ca fata de actualizarile anterioare,acum s-a instalat si ceva firebird(au aparut iconite in timpul actualizarii).
Am intrat in firewall si am doua exceptii de firebird, cu aceiasi denumire.
In folderul firebird am 3 foldere diferite, 1.Firebird_2_5(27.06.2020 data primei instalari),2. Firebird_ODBC(06.03.2021) si 3.Firebird30_Saga(06.03.2021).
La exceptii in firewall am executabilele din 1 si 3.
Am incercat sa le bifez pe rand sau amandoua deodata la exceptii insa rezultatul e acelasi.
Nu ma pot conecta. Am verificat adresa IP, port forwarding-ul din router, sunt aceleasi.
Un sfat ceva? Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#2 Mesaj de balazse »

Ai rulat actualizarea si pe fiecare client (daca te conectezi de pe client?
Ce eroare iti apare cand vrei sa accesezi serverul? Pe fiecare client este setat corect conexiunea?

suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#3 Mesaj de suciul610 »

Pe calculatoarele client nu pot face actualizarea din program, deoarece nu se deschide interfata, imi spune ca datele de conectare nu sunt corecte sau serverul nu poate fi accesat.
Am incercat si actualizarea de pe pagina celor de la Saga dar aceaiasi eroare.
Conexiunile sunt setate corect, sunt aceleasi pe care am functionat si pana la update-ul bazei.
Le-am reverificat si sunt aceleasi.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#4 Mesaj de septimiuv »

Adaugă în lista de excepții pentru Windows Firewall serverul Firebird 30 din locația “Program Files”, directorul “Firebird” pe calculatorul server.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#5 Mesaj de tomac »

Intrați în SAGA pe server și la în meniul Ajutor alegeți "Despre".
Dacă versiunea de server Firebird este 2.5
- adăugați fbserver.exe din "C:\Program Files\Firebird\Firebird_2_5\bin" la lista de excepții ale firewall în Windows
- verificați ca în router să existe port foward pe portul 3050 a routerului
- pe stațiile client asigurați-vă că aveți ultima versiune instalată și că aveți instalat Firebird ODBC driver 2.0.x
Dacă nu este instalat Firebird ODBC driver pe stațiile client, creați o firmă nouă de test și comutați-o în client-server-client pentru a instala driverele

Dacă versiunea de server Firebird este 3.0.x
- adăugați firebird.exe din "C:\Program Files\Firebird\Firebird30_Saga" la lista de excepții ale firewall în Windows
- verificați ca în router să existe port foward pe portul 3060 a routerului
- pe stațiile client asigurați-vă că aveți ultima versiune SAGA instalată
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#6 Mesaj de suciul610 »

Tomac daca nu esti inca pe statele de plata ale celor de la Saga......ar fi bine sa te treaca.
Multumesc pt ajutor.
Dupa ore intregi de adaugat exceptii in firewall, actualizari si descarcari de framework si visual c++ si solutii oferite pe mail de cei din call center, de fapt trebuia doar portul routerului sa il schimb din 3050 in 3060.
Inca o data multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#7 Mesaj de tomac »

Mai am o adăugire - momentan, pe client, pe fiecare client, în folderul fiecărei firme ce se conectează la serve:
- dacă firma, pe server, folosește noul firebird 3.0 - creează un fișier txt cu numele port3060.txt
- dacă firma, pe server, folosește firebird 2.5 - creează uin fișier txt cu numele port3050.txt
Aceste conexiuni duale, momentan, se vor elimina într-o versiune viitoare când bazele de date client-server existente, ce utilizează firebird 2.5, vor fi convertite la formatul firebird 3.0.
Bazele de date astfel convertite se vor putea găzdui și pe servere linux și actualizarea bazelor de date se va putea declanșa și pe acele servere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#8 Mesaj de suciul610 »

Multumesc.
Practic aceste fisiere se salveaza in folderul Saga?
Forwarding-ul de pe port 3050 din router se poate dezactiva, pt cei care suntem deja pe portul 3060?!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lipsa conexiune client server dupa actualizare.

#9 Mesaj de tomac »

Acele fișiere se salvează în folderul firmelor create pe client. De exemplu dacă pe client am 2 firme cu cod 0001 și 0002 atunci în C:\SAGA C.3.0\0001 și C:\SAGA C.3.0\0002 creez acel fișier.
Se poate dezactiva dacă toate firmele create în sistem client-server folosesc firebird 3.0 ca server. Altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns