Inregistrari pe care nu le-am facut niciodata in 5121

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
bulichim
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 28, 2017 1:03 pm

Inregistrari pe care nu le-am facut niciodata in 5121

#1 Mesaj de bulichim »

Buna ziua

Am descoperit astazi ca soldul contului 5121 este denaturat grav, cu incasari pe care nu le-am facut niciodata pentru perioada noiembrie 2020 - martie 2021.
Inregistrez incasarile prin intermediul 5125, deoarece livrez si incasez prin firme de curierat. Pe langa incasarile inregistrate de mine, prin intermediul firmelor de curierat, am descoperit, incepand cu luna noiembrie 2020, ca acelasi incasari sunt efectuate direct de la clienti, pe 5121, adica incasez de 2 ori acelasi sume, ceea ce imi denatureaza soldul bancii.
Am restaurat ultima baza de date disponibila pe o societate de test si acolo lucrurile sunt in ordine, cu soldurile pe care le stiam.

Ati intalnit vreodata aceasta situatie? Stiti care ar putea fi problema / cauza? Inregistrarile gresite le pot sterge,dar as vrea sa inteleg de ce au aparut.
Eu sunt singurul utilizator al programului.
Si nu, nu uitat ca am facut acele iregistrari, nici nu sunt idioata, amnezica sau mincinoasa, cum a insinuat domnul ofuscat de la relatii cu clientii SAGA.

Multumesc,
Mihaela

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrari pe care nu le-am facut niciodata in 5121

#2 Mesaj de ovidiuo »

Sigur dl. ofuscat de la SAGA nu a putut sa insinueze asa din scurt "idioata, amnezica sau mincinoasa" ! :lol: .. e cam greu sa le insinuezi pe toate deodata ! hihihihihiii .. Acum, serios vorbind, sigur ai inregistrat tu gresit .. daca s-ar uita cineva priceput peste inregistrari si-ar da seama cum si de ce s-a intamplat problema (daca vrei o lamurire poti trimite baza de date cu inregistrarile dublate sa ne uitam peste ea).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrari pe care nu le-am facut niciodata in 5121

#3 Mesaj de balazse »

Pentru BulichiM
Nu este posibil ca in urma unui import gresit au aparut acele date nedorite?
Totusi ce mai bine este sa procedezi asa cum a mentionat OvidiuO, deoarece doar la verificarea bazei de date se poate oferii un raspuns clar.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrari pe care nu le-am facut niciodata in 5121

#4 Mesaj de tomac »

Eu zic că acele înregistrări au venit prin import. Ori import din FGO dublat de import de extrase ori la procesare de extrase sumele respective au fost asociate la clienți în loc de 5125, altfel nu au cum să se dubleze decât prin operare manuală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Inregistrari pe care nu le-am facut niciodata in 5121

#5 Mesaj de stroer1948 »

Atentie, daca folosesti butonul de incasari din fereastra iesiri, contul preselectat era intotdeauna 5311. Dupa un update din urma cu cateva luni (sau mai mult, nu mai tin minte exact), contul preselectat este ultimul cont folosit la clientul respectiv.
Adica, e posibil sa fi ales o data contul 5121 in loc de 5125, ca dupa, sa tina minte si sa ti-l aleaga automat si pe viitor si sa nu observi.
Eu am patit asa la BF de carburant care se platesc fie cu card fie numerar, si uneori, din graba, uit sa modific in 5311 si ramane cu 5125/5121.

Încuiat