Facturi dublate si alte 2 erori

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
tudorm432
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 05, 2020 8:17 am

Facturi dublate si alte 2 erori

#1 Mesaj de tudorm432 »

Erori, erori.

1. In urma unui punctaj cu un client, am constatat trei facturi emise, dublate, in aug. 2020
(ar trebui sa aiba suprasolvire, platind integral, dupa soldul eronat,
dar apare ca are chiar de plata, in mod eronat)

S-au mai vazut dubluri de facturi :) , de ex, in urma unui import de doua ori, dar in acest caz,
problema apare datorita faptului ca nu se vad dublurile in Iesiri, ci in Situatii client, Fisa contului, Balanta.
Care ar fii motivul, si cum s-ar poate rezolva, in afara de varianta stornari;
oricum, va trebui sa refac multe, incepand cu august 2020,
cand au fost depistate dublurile.
Ma intereseaza cauza, sa fac ceva / sa sa previn in viitor ...

As vrea sa trimit baza de ate la Saga, care ar fii procedura ?

Inca 2 probleme mai vechi.

2. Cu descarcari de plati/incasari din anii anteriori,
cam ciudate, pozitiile fiind soldate la acele date (solduri 0, si totusi sume de
achitat/platit aiurea acum, din urma; exista butoanele Verifica si Regleaza, dar
nu vreu sa dau peste cap si mai mult situatia/istoricul 401 si 4111.

si

3. Tot in zona de erori, am uitat un sold la 581 neinchis prin 2019,
dar l-am decoperit tarziu , in 2020, si l-am inchis ba cu 473,
ba cu 1171; ceea ce mi-a afectat rezultatul financiar, ca pierdere,
si deci divinende potentiale diminuate, sau sold pe 473 neclarificat .. forever..

Ar exista alta varianta/articol sa-l inchid pe 581 ?

Multumesc
Ultima oară modificat Mie Apr 14, 2021 11:00 pm de către tudorm432, modificat 1 dată în total.

tudorm432
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 05, 2020 8:17 am

Re: Facturi dublate si alte erori

#2 Mesaj de tudorm432 »

Acum soldul 581 eronat, e in 473. Dar ar trebui rezolvat si asta cumva... cca. 12.000 lei.

tudorm432
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 05, 2020 8:17 am

Re: Facturi dublate si alte erori

#3 Mesaj de tudorm432 »

Inca ceva la eroarea nr. 1- cele trei facturi dublate nu figureaza cu Numar, (e blank) in Situatie client si Fisa contabila

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi dublate si alte 2 erori

#4 Mesaj de tomac »

Administrare - Întreținere BD - Start. Salvarea se poate trimite pe mail din pagina "Restaurare"
1. Problema poate să apară dacă se înregistrează prin articole contabile de tip 4111=xxx
2. Se reglează cu verificare și reglare.
3. din 473 în 5311 sau 5121 după caz. Adică am sold la 581 pentru că ce? că am ridicat banii din bancă? atunci trebuiau să ajungă în caserie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudorm432
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 05, 2020 8:17 am

Re: Facturi dublate si alte 2 erori

#5 Mesaj de tudorm432 »

Multumesc, tomac.

1- am inteles; va trebui sa trimit baza pentru cele 3 dubluri - care nu apar in Iesiri; apropo',
din ce cauza uneori dubleaza inregistrarile la Import - si se vad in Iesiri sau Intrari- am avut si o speta ,
alteori, Saga te informeaza ca articolele identice nu vor fii importate, si e totul ok ? Asa cred ca s-a ajuns la ac.
situatie;

2- am mai incercat, dar nu s-a rezolvat; mai incerc :) ; sau rog Saga s-o rezolve/explice in baza ce o voi trimite;

3-o corectie : am postat gresit contul 581 (aveam si aici o problema de sold , dar am rezolvat-o cum ai mentionat in raspuns);
de fapt problema este despre 5191;
care este situatia: la finele anului 2019 primesc de la banca un scadentar cu ratele si dobanzile ramase de plata:
Dobanzile inregistrate in conta difera de cele din situatia bancii; practic, au inregistrat dinttr-un anumit motiv, o parte din rate (debit), la dobanzi , deci in 666;
dar eu am constatat in anul urmator; de aceea am folosit 1174 si ulterior, nefiindu-mi clar, 473; am sa mut suma in 1174, o pierdere pentru soietate (fost 666)
si scap de soldul din 473....

Încuiat