Eroare stocuri

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
aniculeseiv985
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 18, 2011 12:53 pm

Eroare stocuri

#1 Mesaj de aniculeseiv985 »

Buna ziua,

La descarcarea stocurilor in "bonuri de consum" am observat urmatoarea eroare, de care nu stiu cum sa ma ocup (stoc zero, valoare stoc 2000 de lei).
Atasez o fisa a stocului, pentru a fi mai clar.

S-a mai intalnit cineva cu aceasta problema (poate eroare de soft)? Daca da, ma puteti ajuta cu o rezolvare?

Multumesc,

https://imgur.com/dZPPfm2

gheorghei642
Mesaje: 707
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Eroare stocuri

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Soldul final de 2153.27 provine din evaluarea la iesire din gestiune utilizand alt pret inferior celui de achizitie. Se vede, in clar, in fisa. Pentru a va convinge, va rog, mergeti in " Fise articole " alegeti articolul in cauza si vedeti ca in stanga jos ( deasupra butoanelor " Tiparire/Tiparire - toate fisele ... " sunt alte doua butoane " Componenta soldului final(la zi) ... " si " Descarcari ". Din fisa articolului, selectati orice intrare si apasati butonul " Descarcari ", de indata vi se afiseaza " Iesiri descarcate la zi din intrare curenta " si va veti convinge unde sunt descarcari " eronate ", prin " eronate " intelegand pozitiile care afiseaza, la iesire, alt pret decat cel indicat pe intrarea curenta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare stocuri

#3 Mesaj de balazse »

Pentru AniculeseiV985
Pe langa cele mentionate de GheorgheI642, in "fise articole" in partea dreapta-sus ai butonul ">>", daca apesi pe acel buton iti va aparea in plus doua coloane "stoc" si "sold", astfel vei putea vedea evolutia soldului fata de stoc.
Cel mai probabil, ai efectuat vanzare/vanzari, dupa care ai modificat pretul la intrare.
La fiecare sfarsit de luna, ruleaza verificarile de la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date", precum la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "reglari descarcare" -> si utilizeaza butonul "reglare automata la toate articolele".

Încuiat