Incasare factura

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
soarep633
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 28, 2016 9:11 am

Incasare factura

#1 Mesaj de soarep633 »

Buna ziua,
Am o factura de vanzare care apare incasata desi nu exista nici o nota contabila de incasare, in situatia de clienti de asemenea nu exista vreo incasare, dar la "neachitat la zi" este 0.
Am incercat devalidare/validare, nu se intampla nimic. Dar daca vreau sa sterg factura imi zice ca exista incasari, mai intai sa le sterg.
Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare factura

#2 Mesaj de balazse »

Faptul ca la "neachitat la zi" apare zero, se poate intampla ca s-a efectuat incasare, dupa care s-a sters incasarea.
Poti incerca sa corectezi suma de la "neachitat la zi" sa fie identic cu "neachitat final".

Daca nu, ii important din ce perioada ii factura?
Daca este una curenta, atunci cand devalidezi factura la "ïesiri", accepti ca si incasarea sa fie stearga, dupa validezi din nou factura (in cel mai rau caz il stergi si il reiinregistrezi).

soarep633
Mesaje: 2
Membru din: Joi Ian 28, 2016 9:11 am

Re: Incasare factura

#3 Mesaj de soarep633 »

Din pacate la devalidare nu se intampla nimic, nu ma intreaba daca sterg incasarea. Si la revalidare apare tot incasata

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Incasare factura

#4 Mesaj de balazse »

Mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" si ruleaza fiecare optiune.
Fa o salvare de baza de date.
Vezi daca tot nu poti rezolva.
Daca nu, atunci trimite o salvare de baza de date echipei Saga pentru a solicita suport.

Încuiat