Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Lun Dec 10, 2018 2:47 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Ian 2010
Mesaje: 40
Buna ziua,
Am o achizitie intracomunitara de marfuri de la un furnizor din Bulgaria, neplatitor de TVA. Firma din Romania este platitoare de TVA. Am citit pe forum pe acest subiect si m-am mai "iluminat" dar as fi vrut daca se poate sa-mi ofere cineva niste raspunsuri punctuale:
1. Ce declaratii se intocmesc pt aceasta achzitie?
2. Unde se completeaza aceasta achzitie in decontul de TVA?
3. Cum se inregistreaza factura in Saga?
4. Cum se inregistreaza partenerul? Mai exact pot sa-i pun codul de tara fara sa imi afecteze declaratiile, respectiv fara sa-l considere platitor de TVA?
5. Firma din Romania platitoare de TVA are obligatia platii TVA-ului aferent acestei achizitii in Romania? Voi plati TVA pentru intreaga valoare a achzitiei in momentul achizitiei sau plata TVA-ului se va face pe masura vanzarii marfurilor si inregistrarii TVA colectata?
Va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 05, 2010 4:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 19568
Localitate: Beiuş, Bihor
1.Nicio declarație
2.La rd.24
3.Ca orice factură - prin Intrări-valută, punând la tip "Factură"
4.Normal, ca orice partener.Completați codul fiscal așa cum este el în Bulgaria (fără BG în fața lui) și completați și codul țării, corect.
5.Va plăti după ce colectează, pe măsura vânzării.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 06, 2010 3:31 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Ian 2010
Mesaje: 40
Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 8:18 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Ian 2010
Mesaje: 40
Revin cu urmatoarea "interpretare":
"Intrebare:Cum inregistrez achizitia de marfa din Germania de la o firma neplatitoare de TVA, noi fiind platitori de TVA?Zilele trecute mi-ati spus sa o declar in decont TVA la rd. 5 si 17 si in declaratia 390. Oare cum as putea face asta in declaratia 390, se verifica codurile de TVA valide?
Raspuns:
Pentru raportarea operatiunii atat prin decontul de TVA cat si prin declaratia recapitulativa cod 390 nu este necesara existenta codului de inregistrare in scopuri de TVA al furnizorului. Spre deosebire de livrarile intracomunitare debunuri, incadrarea unei operatiuni la achizitie intracomunitara de bunuri nu este conditionata de existenta unui cod valid de TVA al partenerului dvs., fapt dovedit si prin definitia A.I.C. preluata de la art.130^1 "Se considera achizitie intracomunitara de bunuri obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, ……, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor.". Referitor la partenerul dvs. dintr-un stat membru care nu este inregistrat in scopuri de TVA sau care nu v-a comunicat codul sau de inregistrare, trebuie sa cunoasteti faptul ca in OMFP 76/2010 pentru aprobarea modelului si continutului formularului (390 VIES) "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare", se regaseste o "NOTA", prin care, la punctul 1 se prezinta procedura de lucru privind raportarea A.I.C. in cazul in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene pe teritoriul Romaniei:- la coloana "Tara", se inscrie codul tarii membre din care s-a efectuat livrarea intracomunitara- la coloana "Cod operator intracomunitar", nu se inscrie nimic.- la coloana "Denumire/Nume, prenume operator intracomunitar" , se inscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura.- la coloana "Tipul operatiunii", se inscrie simbolul "A"- la coloana "Baza impozabila", se inscrie valoarea tranzactiei/tranzactiilor efectuate in perioada de raportare cu respectivul furnizor Deci, asa cum se poate constata, raportarea A.I.C. se poate efectua si fara a fi in posesia unui cod de inregistrare in scopuri de TVA al furnizorului."
In urma acestei interpretari m-am uitat in OPANAf 76/2010 si am gasit:
"NOTĂ:
1. Pentru achizitii intracomunitare de bunuri taxabile in Romania, in cazul in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, achizitia se declara in declaratia recapitulativa, astfel:
Coloana “Ţara” – codul tarii membre din care s-a efectuat livrarea intracomunitara.
Coloana “Cod operator intracomunitar” – nu se va inscrie nimic.
Coloana “Denumire/Nume, prenume operator intracomunitar” – se va inscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura.
Coloana “Tipul operatiunii” – se va inscrie “A”.
Coloana “Baza impozabila” – valoarea tranzactiei/tranzactiilor efectuate in perioada de raportare cu respectivul furnizor (baza impozabila pentru calculul TVA stabilita potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal)."
Desi nu-mi place deloc se pare ca ar fi trebuit declarate in 390 aceste achizitii de la firma neplatitoare de tva din Bulgaria. Nu stiu cu ce sa combat asta. Poate ma ajuti cu o idee.
Mi se pare gresita declararea in decontul de tva, a acestei achizitii, in randurile 5 si 17 caci nu poate fi taxare inversa.
Anul trecut am fost si la biroul de asistenta contribuabili din administratia financiara de care apartine societatea si mi-au spus ca nu trebuie declarata in 390. Apoi am sunat si la agentia nationala fiscala-asistenta contribuabili si am primit acelasi raspuns, dar nu am nimic scris asa ca, probabil, ca sunt buna de plata.
Multumesc anticipat pentru raspuns


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Feb 15, 2011 9:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970
Mesaje: 19568
Localitate: Beiuş, Bihor
Eu rămân la părerea mea. Că nu se declară în D390. Până acum ai trei răspunsuri similare: al meu și două de la finanțe.
Dar, chiar dacă primești un răspuns scris de la finanțe, acesta nu te va ajuta în caz de control pentru că cel ce te controlează poate să țină seama sau nu de acest răspuns.Din păcate.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 3:16 pm 
Neconectat

Membru din: 11 Ian 2010
Mesaje: 40
Mai intrebasem daca ai vreo idee de combatere a acestei interpretari. Eu una am ca argument doar faptul ca declaratia mea 390 ar trebui sa fie in oglinda cu a furnizorilor mei si cum furnizorul in acest caz e neplatitor de TVA nu face 390. Plus faptul ca nu mi se pare corecta declararea in 300 la randurile 5 si 17, pentru ca nu am de-a face cu o taxare inversa. Daca nu o trec la 5 si 17, atunci unde? Ca si 300 trebuie sa corespunda cu 390. M-a bagat rau in ceata acest articol. :roll:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 4:11 pm 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2011
Mesaje: 2863
Localitate: Brasov
Ca sa combatem asemenea interpretari ar fi nevoie de multe coktailuri molotov ...
Eu aleg varianta defensiva, declar tot ce misca in 390.
Nu exista sanctiune pentru declarare in exces ...

_________________
Marian Apetre


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 16, 2011 6:57 pm 
Neconectat

Membru din: 27 Ian 2007
Mesaje: 550
si daca firma din germania nu are cod valid de tva ,ce facem? ne da eroare in validarea decl.390...,daca depunem date eronate platim amenda si (sau) 2%...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 8:14 am 
Neconectat

Membru din: 15 Noi 2011
Mesaje: 2863
Localitate: Brasov
Scrie mai sus: in care furnizorul nu comunica un cod valabil de TVA,
in D390, la “Cod operator intracomunitar” – nu se va inscrie nimic.
Nu da eroare.

_________________
Marian Apetre


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Feb 17, 2011 8:33 pm 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2007
Mesaje: 6843
apetrem scrie:
Eu aleg varianta defensiva, declar tot ce misca in 390.
Nu exista sanctiune pentru declarare in exces ...

Mi-era dor de mucalitul ApetreM.
:D :lol: :lol: :lol:

_________________
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2015 6:57 pm 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2015
Mesaje: 822
Localitate: Tarnaveni
tomac scrie:
Eu rămân la părerea mea. Că nu se declară în D390. Până acum ai trei răspunsuri similare: al meu și două de la finanțe.
Dar, chiar dacă primești un răspuns scris de la finanțe, acesta nu te va ajuta în caz de control pentru că cel ce te controlează poate să țină seama sau nu de acest răspuns.Din păcate.

Domnule Tomac am gasit pe forum exact ce ma intereseaza pe mine cu inregistrarea facturii din UE cu cod invalid tva si aici sunteti de parere ca nu se declara in D390. Atunci sa inteleg ca dvs sunteti de parere nu se face taxare inversa la acest tip de factura?
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Iun 12, 2015 6:58 pm 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2015
Mesaje: 822
Localitate: Tarnaveni
Am un subiect pe aceasta tema, nu deschis de mine, dar nu am stiut cum sa citez acolo ceea ce am gasit scris pe forum in alta parte.
Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 16, 2018 1:28 pm 
Neconectat

Membru din: 01 Apr 2013
Mesaje: 25
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Suntem o firma platitoare de TVA din Romania. Am achizitionat de pe net marfuri ,ce urmeaza a fi vandute ( un site din Romania) .Surpriza : factura este in lei, fara TVA, dar de la o firma din Germania. Cum inregistrez aceasta factura in SAGA ? Nu vad nicaieri pe factura datele firmei. Sus pe factura scrie numele firmei iar in subsol, in limba germana adresa, telefon , IBAN si niste coduri KTO,BLZ, BIC . O inregistrez asa fara TVA ? Ce declaratii depun ? Trebuie sa platim TVA aferenta facturii ? Multumesc anticipat !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 16, 2018 4:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Iun 2008
Mesaje: 18881
Localitate: Satu Mare
Si care ii problema daca l-a emis in lei? Putea sa iti emita si in JYP daca v-ati inteles ca atare.
Il inregistrezi prin "intrari-valuta", iar la "moneda" alegi "RON".
Totusi carei firme nu apar datele, ca nu ai mentionat?
Verifica sa apara CIF-ul furnizorului si CIF-ul tau.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 17, 2018 7:22 am 
Neconectat

Membru din: 01 Apr 2013
Mesaje: 25
Datele firmei furnizoare nu apar scrise , ca la noi, in partea de sus. Doar ceva in partea de jos, dar in limba germana. si nu mi-am dat seama care ar fi CIF-ul. Am trimis un mail la firma de unde am achizitionat marfa sa ma lamureasca.
Multumesc mult!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România