Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mie Dec 19, 2018 12:27 pm

Ora este UTC + 2

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: plata dividend net cu numerar
MesajScris: Lun Ian 08, 2018 11:15 am 
Neconectat

la o societate contul 457 prezinta un sold de 1300 ron la 31.12.2017 din anii din urma pentru care s-a
declarat si platit impozitul ,asociatul este unic si salariat la aceasta firma mai are obligatii de plata ,poate sa-i ridice cand vrea?

Sus

MesajScris: Lun Ian 08, 2018 11:37 am 
Neconectat

Da

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2018 12:01 pm 
Neconectat

Salutare!

Daca sunt 5 asociati persoane fizice pot sa platesc divdende in aceeasi zi cate 10000 lei/asociat adica sa platesc din casa 50000 intr-o zi?

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2018 3:44 pm 
Neconectat

Da

Sus

MesajScris: Mar Sep 25, 2018 9:16 am 
Neconectat

AGA aproba repartizarea profitului pe destinatiile cunoscute. Sigur o parte a profitului se repartizeaza la dividende. Aceasta este o operatiune economico-financiara care se face cu aprobarea AGA. In atributiunile AGA reglementate de Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, nu intra si atributul de a aproba plata dividendelor. Cred ca nu e bine sa convoci AGA ori de cate ori faci o plata de dividende >10000 lei. Volumul platilor in numerar, deci si al dividendelor, se supun reglementarilor BNR.

Sus

MesajScris: Mar Sep 25, 2018 10:33 am 
Neconectat

AGA aproba repartizarea profitului pe destinatiile cunoscute. Sigur o parte a profitului se repartizeaza la dividende. Aceasta este o operatiune economico-financiara care se face cu aprobarea AGA. In atributiunile AGA reglementate de Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, nu intra si atributul de a aproba plata dividendelor. Cred ca nu e bine sa convoci AGA ori de cate ori faci o plata de dividende >10000 lei. Volumul platilor in numerar, deci si al dividendelor, se supun reglementarilor BNR.

Sus

MesajScris: Mar Sep 25, 2018 10:23 pm 
Neconectat

De acord, dar daca sunt mai multi asociati se pot plati pana la 10000 ron/zi/asociat, cu alte cuvinte se pot plati mai mult de 10000 lei din casa intr-o zi in cazul acesta

Sus

MesajScris: Mie Sep 26, 2018 9:02 am 
Neconectat

Mai studiati Legea nr. 70/2015 cu modificarile ulterioare.

Sus

MesajScris: Mie Sep 26, 2018 10:46 am 
Neconectat

@radulescur594
Poti plati in numerar 10.000 lei pentru fiecare asociat. Sumele care depasesc acest plafon nu le mai poti plati in numerar pentru ca nu le poti fragmenta. Uite textul:
ART. 4 alin.(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.

Sus

MesajScris: Joi Sep 27, 2018 8:39 am 
Neconectat

Bravo! Textul din lege l-ai transmis cumva citit gata? Sa-i ajute Dumnezeu.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 70 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2